Sportā gads izdevies!

Dagdas novada Izglītības, kultūras un sporta nodaļas Sporta pasākumu organizatore Vija Nipere apgalvo, ka pagājušā gada kalendārais plāns realizēts par 80 līdz 90%, jo dažas idejas neīstenojās un dažas atmira dabīgā nāvē. Bet arī radās jaunas, kas arī turpmāk tiks realizētas un attīstītas.

— Tas, kas nav izpildīts, ir velobrauciens jeb velosacensības, jo šo sporta pasākumu grūti īstenot. Velosacensības nevaram sarīkot tālab, ka cilvēki tam nav gatavi. Vajag ķiveres, citu aprīkojumu. Bet šī ideja nav atmesta pavisam, vienkārši pagaidām neesam nobrieduši. Taču velosipēdistiem bija ko darīt — jauniešu biedrība “Dagne” organizēja velopārgājienu, kas gan nebija kā sacensības.

— Kāds bija pērnā gada spilgtākais jauninājums? Varbūt tādi bija vairāki?

— Cilvēkiem visvairāk patika oriģinālo peldrīku konkurss, kas notika pilsētas svētku ietvaros. Tas bija jauns pasākums, ilgi domājām, kā to organizēt, un mums tas izdevās. Domājam, ka iesākto turpināsim un tāds pasākums būs arī šogad. Ja agrāk pilsētas svētkos tradicionāls bija pludmales volejbols un strītbols, tad tagad varēsim šo sarakstu papildināt ar jaunu.
Pērn sadarbībā ar Latvijas Olimpisko komiteju pirmoreiz Dagdas vidusskolas stadionā norisinājās Olimpiskā diena. Iepriekš mūsu sportisti arī piedalījās šajās sacensībās, bet brauca uz Krāslavu. Pie Olimpiskās dienas rīkošanas daudz piestrādāja sporta metodiķe Žanna Aišpure. Olimpiskā diena Dagdā būs arī šogad.

— Pērn sāka darbu jauns sporta objekts Svariņu pagastā. Kāds ir jūsu redzējums par to?

— Svariņu sporta zāles atklāšana bija liels notikums vietējiem iedzīvotājiem, bet arī novadam tas bija svarīgs objekts. Cilvēki apmeklē šo zāli, bet liela problēma ir tajā, ka lauki ir mazapdzīvoti, turklāt Svariņos nav nekādas izglītības iestādes. Tas sarežģī darbu tiem, kas atbildīgi par sportu un zāli Svariņos.

— Ļoti daudz sporta aktivitāšu ir tieši Dagdā. Cik aktīvi kopumā ir novada sportisti?

— Pie mums sporta pasākumos nepiedalās tūkstoši, lielākajos tie ir desmiti cilvēku, bet pašos lielākajos — pāri simtam. Cenšamies dažādot piedāvājumu. Pērn pirmoreiz Dagdā vienas dienas turnīra vietā notika volejbola čempionāts, kas ilga nepilnus trīs mēnešus. Šogad to plānojam atkārtot un jau 19. janvārī sāksim šī gada volejbola čempionāta sacensības Dagdas vidusskolas sporta zālē. Iepriekšējos gados rīkojām veselības dienu un skrējienu pa pilsētas ielām. Pērn sakarā ar pārraktajām ielām un pilsētas jubileju, nedaudz samainījām programmu un tika noorganizēts jubilejas skrējiens. Piedalījās visu novada pagastu skrējēji, biedrības, pilsētas iestādes un organizācijas. Tas izvērtās par plašu pasākumu ar jaunā karoga stafetes nodošanu. Lai arī šis bija izdevies pasākums, mēs to neatkārtosim, jo tas bija speciāli plānots pilsētas jubilejai. Tajā arī nebija fiksēti skrējēju rezultāti.

— Bet pašvaldības sporta spēles būs?

— Tas kļuvis tradicionāls pasākums: pirmās bija pilsētā, nākamās Svariņos, tad Asūnē un šogad Dagdas pagastā būs ceturtās. Sporta spēlēs piedalās visi pagasti, šis ir ļoti demokrātisks pasākums, jo ir dota iespēja piedalīties visiem vecumiem. Jaunieši var parādīt savas spējas, vidējā paaudze — savas, un gados vecākiem cilvēkiem arī iespēja sevi apliecināt disciplīnās, kas neprasa ātrumu un spēku. Tā ir iegājies, ka pašvaldības sporta spēļu centrā ir volejbola sacensības, bet ar panākumiem vienā sporta veidā nevar izcīnīt uzvaras kausu.

— 2012. gada maija nogalē veiksmīgi notika sportiskāko ģimeņu salidojums...

— Jā, šis pasākums guva atsaucību, bet, tā kā maijs ir ļoti pārpildīts ar dažādiem pasākumiem, sportiskāko ģimeņu salidojumu nolēmām pārcelt uz šī gada rudeni. Tas noteikti tiks rīkots. Šogad būs arī dažādi turnīri. Nu mums vairs nepietiek ar vienu galda tenisa turnīru, vajag divus. Novusa turnīru plānojam Andrupenē, kur tas notika arī pagājušajā gadā un ļoti labi izdevās. Ceru, ka andrupenieši panāks pretī arī šoreiz, piedāvās telpas un citu palīdzību. No vienas puses, pagastos vajag kaut ko attīstīt, vajag sacensības, bet pagasts nav novada centrā, no pagasta līdz pagastam cilvēkam nereti sanāk mērot tālu ceļu. Transports ir pamatproblēma, lai sarīkotu sacensības pagastos. Dagda ir novada centrā, uz pilsētu aizbraukt vieglāk.

— Kādi jaunumi būs šogad novada sportā?

— Jānostiprina esošie sporta pasākumi, ja būs jauni interesanti piedāvājumi, mēģināsim ieviest arī kaut ko jaunu. Bet tas nāks laika gaitā. Turpināsim organizēt braucienus uz baseinu Daugavpilī.

— Kāda situācija ar sporta zāli Dagdā?

— Šogad tiks veikta sporta zāles vienkāršota renovācija, no kuras sportistu lielākais ieguvums būs jauna grīda. Problēma ar sporta zāli Dagdā ir, jo esošā ir aizņemta visas dienas. Te spēlē volejbolu, florbolu, futbolu, notiek karatē un vieglatlētikas treniņi. Šogad pirmo gadu nav basketbola treniņu, bet vienalga sacensības basketbolā rīkojam. Zāle ir viena, un visiem gribas tajā tikt. Pagastos situācija ar sporta zāli daudzmaz normāla, sporta pasākumi atbilstoši mūsu prasībām un plāniem notiek. Mūs ļoti atbalsta izglītības iestāžu sporta skolotāji, nekad neatsaka, ja nepieciešama viņu palīdzība sacensībās.

— Kuri ir aktīvākie un sportiskākie pagasti?

— Asūne, Andrupene, Andzeļi, Svariņi... patiesībā ļoti grūti pateikt, jo viss atkarīgs no sporta veida. Bērziņos nav sporta pasākumu, bet viņu cilvēkus pie sevis aicina Svariņu sportisti. Ķepovā un Šķaunē arī netiek rīkoti novada līmeņa sporta pasākumi. Attiecībā uz Šķauni ir doma sarīkot pasākumu nūjotājiem, bet problēma ar caurlaidēm. Starp citu, nūjošana ir kļuvusi populāra Dagdā, un gandrīz katru vakaru pilsētā var sastapt kādu nūjotāju. Pērn Andrupenē nūjotājiem rīkojām pārgājienu pa purva taku un apkārt Andrupenei, kurā piedalījās aptuveni 20 cilvēku. Tie ir tādi, kuri nenāks uz sporta zāli, bet izvēlas mierīgu relaksācijas veidu. Vēl ir daudz tādu, kuri kautrējas darboties grupā un nūjo pa kluso. Nūjošanas entuziastiem ir doma šogad aizbraukt uz Ķepovas jauno izstāžu zāli un apmeklēt Jaundomes muižu. Mērķis ir apskatīties jaunos objektus un pie reizes popularizēt šo sporta veidu vietējiem iedzīvotājiem.

Mums ir laba sadarbība ar novada jauniešu biedrībām, pagājušogad novada līmenī notika pasākums — jauniešu orientēšanās pa Dagdu. Šis bija visas dienas pasākums, kuram tika speciāli izstrādātas kartes un tajā piedalījās sešas biedrību komandas: “Ašo kompānija”, “Dagne”, “Delverība”, “Laimes spourni”, “Nākotnei” un ”Deva”. Turpināsim sadarboties.
Sadarbojamies arī ar novada invalīdu brālību “Nema”. Tiesa, pasākumi bija savādāk ieplānoti, bet nācās veikt izmaiņas plānā, un rezultātā viņiem noorganizējām ļoti labu braucienu uz Olimpisko centru Daugavpilī uz visu dienu. Invalīdi aktīvi piedalījās arī pilsētas svētku rīkotajos pasākumos.

— Pilsētā notiek sportiski pasākumi, kas it kā ir ārpus jūsu kompetences. Daudz tādu?

— Zoles turnīrs, auto sacensības, makšķernieku sacensības, hokejs un pilsētsaimniecība uztur slidotavu pie parka uz dīķa. Nav tā, ka sporta nodaļa galīgi stāv malā, piemēram, ar kausiem atbalstījām makšķernieku sacensības. Mums Dagdā ļoti gribētos sporta skolu, lai cilvēki var nodarboties ar sportu profesionāli. Novadā pagaidām nav tādu sasniegumu sportā, kādi ir Krāslavai, un tādu sportistu, kādi ir Krāslavai. Šobrīd Dagdā darbojas tikai Krāslavas sporta skolas filiāle, notiek vieglatlētu treniņi. Trenējas Dagdas un novada bērni, atkal parādās tā pati problēma — transports.

— Lieli sporta pasākumi kādam jāfinansē. Kur ņemat līdzekļus?

— Galvenais finansētājs ir pašvaldība. Visdārgāk ir sarīkot lielus sporta pasākumus. Sporta nodaļa 2013. gada sporta pasākumu organizēšanai pieprasīs apmēram 8000 latu. Šie līdzekļi nepieciešami apbalvošanai, inventāram, kancelejas izdevumiem, ēdināšanai un tiesnešu darbam. Bet šī summa nav precīza līdz santīmam, jo gada laikā notiek dažādas korekcijas. Turklāt šie ir tikai līdzekļi, kas nāk caur nodaļu, bet klāt ir vēl citi izdevumi, kurus dome maksā pa tiešo. Vēl mūsu sporta pasākumus atbalsta dažādi sponsori. Retumis gadās, ka cilvēki iemaksā dalības maksu, lai varētu pasniegt kausus un balvas uzvarētājiem. Cenšamies maksimāli izmantot esošos resursus, piemēram, skolu inventāru, un piepērkam klāt to, kā pietrūkst. Pēc sacensībām piepirktais inventārs paliek skolu rīcībā.

— Paldies par atbildēm!

Juris ROGA