Ar šādu nosaukumu februārī nama Tirgus ielā 2 skatlogos skatāma sveču izstāde. Izstādes rīkotāji, Krāslavas bērnu un jauniešu centrs, cer, ka tā priecēs gan pilsētniekus, gan viesus. Pašdarināto sveču izstāde ir jaunāko krāslaviešu dāvana savai pilsētai jubilejas gadā Sveču mēnesī. Ar to saistās daudz un dažādu ticējumu, laika vērojumu un paražu.
Viena no tām ir sveču liešana, Krāslavas BJC audzēkņi to dara pulciņu ietvaros nu jau vairāk kā 20 gadus. Mainās darba formas un pieejamie materiāli, to specifika un pielietojums, aug bērni, nomainās paaudzes. Viņiem uzticīgā un radošā skolotāja Žanna Garbrēdere aizvien rod jaunas idejas un dažādo tehniskā materiāla pielietojumu nodarbībās. Notiek stāstījumi, demonstrējumi, diskusijas un eksperimenti, radošs individuālais darbs un kopīgas darbnīcas. Bērni strādā ar atdevi un interesi, pozitīvā gultnē virzot gaumes izjūtu un fantāziju. Piedalās novada, Latgales reģiona un valsts mēroga konkursos un skatēs.
Ik gadu tiek rīkotas izstādes: tematiskās, individuālās, grupveida gan centra ietvaros, gan sadarbojoties ar Krāslavas novada centrālo bibliotēku, kultūras namu, izglītības iestādēm. Šoreiz dāvana pilsētai un ikvienam. Padarītais no sirds — kuram gada, kuram 2-3 gadu veikums, darbojoties pulciņā.
Izstādē skatāmas Krāslavas bērnu un jauniešu centra dekoratīvo sveču liešanas pulciņa audzēkņu: Evijas Gekas, Evelīnas Kristas Sitnikas, Lāsmas Kumpiņas, Sandras Gaiļevičas, Alises Bārtules, Patrīcijas Sjadro, Gabrielas Malahovskas, Dominikas Podjavas, Likas Maslovas, Lauras Mežiņas, un pulciņa “Raibais dzenis” audzēkņu: Natālijas Diduhas, Sandras Petrovičas, Ritas Plutjakovas, Larisas Plutjakovas, Aleksandras Geitmanes, sveces.
Tā ir meiteņu lielākā izstāde plašākai publikai, tamdēļ labprāt uzklausīsim garāmgājēju, vērotāju atsauksmes, rakstiet un sūtiet uz e-pastu: sani3@inbox.lv.
Bērni un jaunieši, pavadot brīvo laiku šādā interešu izglītības nodarbē, attīsta savas individuālās radošās spējas, mācās liet un veidot sveces dažādiem svētkiem, tādējādi apzinoties arī tautas tradīciju kultūrvēsturisko mantojumu, attīsta prasmi izteikties un pamatot sava radošā darba ideju, kā arī izkopj tehniskās iemaņas, darbojoties ar dažādām veidnēm, sveču liešanas traukiem, elektroplītiņu, vasku un vaska kontūriem, parafīnkrāsām un plāksnītēm, laku un dekorējuma pie- derumiem.
Atceroties kultūrvēsturisko mutvārdu mantojumu, minēšu dažus. Senos laikos ļaudīm sveces bija kā materiālās labklājības un turības pazīme. Sveču dienā tās lejamas, lai gaiši degtu. Sveces aizdedzina, cilvēkam piedzimstot un aizejot aizsaulē, lai tās rādītu gaišu ceļu.
Pašdarināto sveču izstāde izvietota un apgaismota vakarstundās, pateicoties z/s “Sapnis”, personīgi Larisai un Pēterim Bārtuļiem.
Lai pilsētai un mūsu ļaudīm — gan maziem, gan lieliem — labklājība, turība, gaišas domas un gaiši darbi.
Sanita KUMPIŅA, Krāslavas BJC metodiķe