Pērnā gada nogalē Dagdas novada jauniešu organizāciju pulks papildinājies ar divām jau- nām biedrībām, kuru tagad ir astoņas.
Dagdas novada jaunatnes lietu speciāliste Ilatovska pastāstīja, ka decembrī tika reģistrēta jauniešu biedrība “OrhidejasS”, kura darbojas Andzeļos, un jauniešu biedrība ”In-Taņ-San” (Ineta-Taņa-Sanita), kura darbojas Ezerniekos. Šobrīd Dagdas novadā vairs tikai Konstantinovas pagasta jauniešiem nav savas biedrības. Pagaidām šajā pagastā nav atradies biedrības dibināšanas iniciators. Arī Ķepovā nav savas jauniešu biedrības, taču šī nelielā pagasta jauniešus apvieno Asūnes jauniešu biedrība “Ašo kompānija”. Nav arī lie- las jēgas iedzīvotāju skaita ziņā nelielajā kaimiņu pagastā dibināt atsevišķu jauniešu biedrību. Savukārt Dagdas pagasta jauniešus uzņēma Dagdas jauniešu biedrība “Dagne”.
— Iedzīvotāji nereti neizprot jauniešu biedrību jēgu, sevišķi vecāka gadagājuma ļaudis bieži jautā, kamdēļ tās nepieciešamas, kāds no tām labums sabiedrībai? Vai tiešām tās nepieciešamas tikai finansējuma piesaistei?
— Protams, biedrība ir nepieciešama, lai varētu piesaistīt finansējumu un realizēt dažādus projektus, bet pirmām kārtām tā veicina jauno talantu un jauno cilvēku iesaistīšanu sabiedriski aktīvos procesos. Ir lauku bērni, kuri grib aktīvi darboties, bet vairākos pagastos viņiem nebija iespēju iesaistīties ārpusskolas aktivitātēs. Kad ir biedrība, viņiem paveras iespējas braukt pie saviem vienaudžiem uz citiem pagastiem, organizēti apmeklēt pasākumus, pašiem uzstāties. Ir iespēja aiziet uz pagastu un palūgt autotransportu, lai apmeklētu pasākumus. Pat tie bērni, kuri līdz biedrības izveidei savā pagastā nekur nepiedalījās, tagad dzied un dejo, spēlē lugā. Aktīva darbība jauniešu biedrībās bērnus ātrāk attīsta, padara atraisītākus, drošākus un, pats galvenais, — attur no nedarbiem. Tie, kuri ir biedrībās, paši nepārkāps sabiedrisko kārtību un visticamāk aizrādīs tiem, kuri veic pārkāpumus. Tas pat ir viņu pienākums. Ja zēns redz, ka kāds apvaino meiteni vai citādi slikti uzvedas, viņš pateiks, ka tā rīkoties nedrīkst. Stipras jauniešu biedrības lielu lomu spēlē arī sabiedrības audzināšanā.
Par piemēru var minēt jauniešu biedrības “Dagne” aktivitātes, kura aicina visus iedzīvotājus nepiesārņot vidi un ķīmiskos strāvas avotus — vecas, izlietotas baterijas — nodot Dagdas novada jaunatnes iniciatīvu centrā, nevis vienkārši izmest atkritumos vai dabā. Ar to jaunieši mudina ne tikai savus vienaudžus, bet arī pieaugušos rīkoties pareizi un atbildīgi.
Juris ROGA