Krāslavas pamatskolā ir izveidojusies īpaša, noturīga tradīcija — ik gadu izdot skolēnu radošo darbu grāmatiņu. Tradīcija iedibināta tālajā 2000. gadā ar pamatskolas bibliotekāres, krievu un vācu valodas skolotājas Valentīnas Ļebedkovas iniciatīvu apkopot bērnu radošo pienesumu. Šogad klajā nācis jau vienpadsmitais skolēnu prozas, dzejas darbu un zīmējumu apkopojums “Mēs paši”.
Februārī pamatskola rīkoja skolēnu radošo darbu jaunā krājuma “Mēs paši” atvēršanas svētkus, sumināja un godināja visus 50 krājuma autorus un viņu skolotājus. Piedalīties svinīgajā pasākumā bija lūgti radošo darbu autori, viņu vecāki un draugi, klases audzinātāji, citi pedagogi, skolas administrācija, Hipotēku bankas norēķinu grupas vadītāja Iluta Nartiša, SIA “Kristafors” pārstāve Zane Purvinska, ciemiņi no Krāslavas Varavīksnes vidusskolas, Krāslavas novada domes speciālistes un bibliotekāres, žurnālisti.
Krājuma “Mēs paši” izveide sākās ar pagājušā gada septembrī izsludināto konkursu. Darbā enerģiski iesaistījās sākumskola, literatūras un vi-zuālās mākslas skolotājas, kuras meklēja jaunus talantus: dzejniekus rakstniekus un māksliniekus. Kopumā konkursa žūrijai tika iesniegti 67 sacerējumi un 87 zīmējumi, krājumam atlasīts 41 rakstu darbs un 36 zīmējumi. Dzejoļu, stāstu un pasaku teksts tika ievadīts datorā tepat skolas bibliotēkā, tad tas viss tika izdrukāts, iesiets un ir tapusi krāšņa grāmatiņa, kas bija uz galda katram autoram. Tas tika pasniegts arī svinīgā pasākuma viesiem un projekta atbalstītājiem.
Pirmie aplausi pamatskolas aktu zālē atvēršanas svētkos izskanēja krājuma “Mēs paši” visjaunākajiem autoriem, kuri tika aicināti pie mikrofona lasīt savus darbus. Pasākuma gaitā aplausus izpelnījās vēl daudzi citi autori, kuri viens pēc otra stājās pie mikrofona. Starp tiem bija arī tādi, kuri ne pirmo gadu piedalās krājuma veidošanā un ir ar lielu pieredzi. Starplaikos uzstājās pamatskolas bērnu amatierkolektīvi un pašdarbnieki.
Galu galā vārds tika dots pašiem krājuma autoriem, lai vēlreiz pateiktu paldies savām skolotājām — šī krājuma tapšanas darba iedvesmotājām. Pēc tam krājuma autorus un citus klātesošos uzrunāja skolēni un skolotāji no Varavīksnes vidusskolas, kuri neslēpa savu labvēlīgo attieksmi pret jaunajiem autoriem. Viesi uzsvēra, ka krājums “Mēs paši” ir saturīgs, idejām bagāts un rosinošs izdevums. Varavīksnes skolas pedagogu paldies tika sacīts arī skolotājai Valentīnai Ļebedkovai par sadarbību, kas aizsākusies pirms diviem gadiem. Tā ļauj abu skolu bērniem iepazīties ar savu vienaudžu jaunradi. Saviem draugiem pamatskolā viesi uzdāvināja jauno Varavīksnes vidusskolas bērnu krājumu ”Roždestvenskije istoriji”, aicinot to lasīt un varbūt arī tulkot. Varavīksnes skolas bērni, kuri bija galvenie lasītāji un vērtētāji, savā uzrunā atzīmēja, ka krājums ļoti patika — gan tajā iekļautie radošie darbi, gan arī noformējums. Krājuma “Mēs paši” autoriem viņi pasniedza diplomus nominācijā ”Jaunais dzejnieks” un vairākās citās.
Savu simpātiju balvas dažiem krājuma autoriem pasniedza SIA “Kristafors” pārstāve. Krājuma veidotājus atbalstīja arī firma ”Krāslava D".
Ceļš uz skolēnu radošo darbu krājumu “Mēs paši” sākās ar Hipotēku bankas konkursu (krājuma izveidi banka ir atbalstījusi divus gadus), tālab vārds tika dots arī bankas Krāslavas norēķinu grupas vadītājai Ilutai Nartišai, kura vienlaikus ir arī krājumā iekļautā darba jaunā autora mamma. Viņa uzsvēra bankas un skolas sadarbības unikalitāti.
Iluta: “Hipotēku banka šāda veida konkursus rīko piekto gadu, šoreiz man bija dota iespēja vienpersoniski izvēlēties trīs projektus, kuri šķita vislabākie. Man nebija divu domu, ka noteikti jāatbalsta skolotājas Valentīnas radošo darbu krājums. Pirmkārt tāpēc, ka projektā iesaistīts liels cilvēku skaits un ir izveidojusies sadarbība ar otru skolu. Otrkārt, man simpatizē, ka tas ir radošais darbs, kas nav mazsvarīgi, lai bērni jau no agra vecuma cenšas un mācās sevi attīstīt. Skumjā ziņa, ka banka vairs šādus konkursus nerīkos, bet, ja jums ir tāds cilvēks, kā Valentīna, kas spēja uzrakstīt šo projektu, piesaistīt finansējumu, tad, domāju, atradīsies finansējums arī citur un mēs piedzīvosim vēl daudz jaunu radošo krājumu.”
Grāmata bez lasītājiem nav nekas. Lai tā neieguļas plauktā un nepārklājas ar putekļiem, lasītājs ir jāveido. Tas tiek darīts gan skolā, gan arī bērnu bibliotēkā. Krāslavas novada bibliotēkas bērnu nodaļas vadītājas Viktorijas Urbanovičas vārdi krājuma autoriem bija kā medus uz maizes: “Jūsu darbi ir šedevri!”
Juris ROGA