Pēc Turcijas Rumānija

Sīvā konkurences cīņā Krāslavas Valsts ģimnāzijai laimējās kļūt par dalībnieci aizraujošā starptautiskajā projektā, kas startēja pagājušajā vasarā, beigsies 2014. gadā. Ar globālu mērķi integrēties pasaules un Eiropas kultūrās ģimnāzisti un pedagogi ieinteresējās par programmas “Comenius” projektu “The Fairytale of the European G(OLD)en Future”. Viņiem pavērās vilinošas perspektīvas — apgūt dažādu tautu kultūru un valodu vērtības.

Tulkojumā projekts, kas bāzējas uz vecāko paaudžu pieredzes un uz jauniešu enerģijas, nozīmē “Eiropas zelta nākotnes pasaka”. Sadarbības partneru iepazīšanās notika noslēpumainajā Turcijā, starptautiskās programmas vadošajā valstī, kur sapulcējās komandas no Latvijas un Lietuvas, Polijas un Portugāles, Slovēnijas un Bulgārijas, Grieķijas un Itālijas, kā arī no Rumānijas, kur bija paredzēta otrā tikšanās.

Tālajā ceļā devās 11 Latvijas pārstāvji: ģimnāzijas audzēkņi Karīne Japiņa, Jānis Korlāns, Kaspars Miglāns, Kristīne Kitoka, Sintija Trafimoviča, Ieva Dzerkale, un pedagogi Ilga Stikute, Iveta Balule, Inta Gribule, Inga Leikuma un Ļubova Makareviča.
Savos iespaidos dalās angļu valodas skolotāja Ļubova Makareviča: “Tā sagadījās, ka es atkal ap- ciemoju Rumāniju pēc pieciem gadiem. Kā saka, no malas labāk redzams, un valsts progress vizuāli ļoti jūtams. Ekskursijas pa valsti laikā bija redzams, cik aktīvi tiek celtas privātā sektora mājas, notiek mācību iestāžu un pārējo sabiedrisko iestāžu renovācija, arhitektūras un vēstures pieminekļi tiek uzturēti pienācīgā kārtībā... Vārdu sakot, visur atjaunotne. Eiropas Savienības nabadzīgās valsts iedzī- votāji ir viesmīlīgi, ļoti atvērti dialogam, kas galvenokārt notika angļu valodā. Mūsu ciemošanās Rumānijā pēdējā dienā valstī trakoja sniega vētra. Lai gan drošības dēļ pat automaģistrālēs bija bloķēta satiksme, tikšanās organizētāji izdarīja gandrīz neiespējamo — no tālās pilsētas Bakeu projekta dalībniekus pa apkārtceļiem nogādāja uz Bukarestes lidostu laikā. Agrāk mēs redzējām vēl vienu industriālo pilsētu Redeuci, kur apskatījām XI gadsimta klosteri, kas ierakstīts UNESCO pērļu sarakstā.

Pirmā diena visvairāk iespiedās atmiņā, kad astoņu valstu pārstāvjus sagaidīja Bakeu pilsētas tehniskajā koledžā, skanot Eiropas Sa- vienības himnai. Mēs gājām pa aleju, ko veidoja projektu dalībvalstu karogi, ar daudziem no viņiem mēs jau bijām iepazinušies un sadraudzējušies Turcijā. Notika videoprojektu par tēmu: ko vecāka gadagājuma cilvēki var iemācīt jaunatnei, prezentācija. Krāslavieši demonstrēja filmu par to, kā ģimnāzisti mācās aust pie Izvaltas daiļamata meistarēm.

Ārzemju viesus ļoti silti uzņēma senioru klubā “60+”, kura pārstāvji pavadīja delegācijas visas piecas dienas. Bija ļoti interesanti: iepazīšanās ar valsts ievērojamākajām vietām, bet vēl tautas daiļrades meistarklases. Latvijas delegācija piedāvāja dekupāžas mācības, rumāņi dalījās ar vitrāžas tehnikas noslēpumiem, Turcija demonstrēja adīšanas meistarklasi, Portugāle mācīja senas dziesmas, bet bulgāri pārsteidza ar mākslu darināt rotaslietas... no kaltētiem augļiem.

Pavasarī tikšanās būs Slovēnijā, bet jūlijā visi starptautiskā projekta dalībnieki atbrauks uz Krāslavu. Nepacietīgi gaidām...”

Aleksejs GONČAROVS