23. februāris — Vīriešu diena un 8. marts — Sieviešu diena padomju laikā tika uztvertas kā vienota vesela divas puses un svinētas bezmaz kā ģimenes svētki. Kopš Latvija atguva neatkarību, sabiedrībā viennozīmīgi ir mainījusies attieksme pret šiem svētkiem.
Sevišķi cietis ir 23. februāris, acīmredzot savas politiskās nokrāsas dēļ, turpretī 8. martu politiķi nav pilnībā svītrojuši no savām sirdīm, un pat nacionāli noskaņotie ļaudis Sieviešu dienā mēdz uzdāvināt kādu ziedu savai mīļajai sievietei.
Šķeltovas pagastā vietējās dāmas nolēma nelikties zinis par Vīriešu dienas politisko nokrāsu, bet gan akcentēt cilvēcisko pusi. Proti, ne jau savas brīvas gribas pēc Šķeltovas vīrieši dienēja padomju armijā, un ja arī kāds no brīvas gribas, tad ej nu viņu atrodi. Sveikt vīriešus sievietēm gribējās un tālab Tautas nama foajē tika iekārtota rokdarbu izstāde, kuru rotāja izteiksmīgs paraksts: “Dārgie Vīrieši! Mēs Jūs mīlam!” Tas bija veids, kā izrādīt cieņu un pateikties stiprajam dzimumam par to, ka arī šodien sievietes var justies vājas un daiļas.
Kā īsti tapuši krāšņi rokdarbi? Šķeltovas Tautas nama vadītāja Astrīda Leikuma pastādīja, ka viss tapis radošajās pēcpusdienās, kuru laikā interesenti apgūst dažādas rokdarbu iemaņas un prasmes. Kopīgā iniciatīva dzimusi pērnā gada nogalē — pirmo reizi roka iemēģināta pirms Ziemassvētkiem, izgatavojot eglīšu rotājumus. Izrādījās, ka kopīgas nodarbes interesē un aizrauj daudzus cilvēkus. Turpinājumā tapa puķītes no auduma, ko spraust pie kleitām, tad lielākas un lielākas, kuras varēja likt vāzē vai rotāt koka zarus. Radās vēlme pamācīties dekorēt pudeles dāvanām, un arī tas tika realizēts. Pie reizes realizēta arī vēlme pasēdēt kopā sirsnīgā atmosfērā pie tējas tases un atpūsties.
Astrīda: “Radošās nodarbības palīdz relaksēties no ikdienas darbiem un rutīnas. Sākumā mūsu bija daudz, arī skolēni iesaistījās, bet uz šodienu saglabājies tikai kodols — trīs četri cilvēki, kuri turpinās radošās darbnīcas līdz pavasara lauku darbiem. Gatavos darinājumus ņemsim sev uz mājām.”
Juris ROGA