23. februārī ļaudis pulcējās Lubānas pilskalnā, kur notika ikgadējais tradīciju pasākums “Aiziet ziema, aiziet sniegi” — simboliska atvadīšanas no ziemas. Šoreiz pasākums nebija bagāts maskām — zirgs, čigāns un ārsts. Šoreiz folkloras kopa “Olūteņi” veca gada aiziešanu un jaunā atnākšanu izspēlēja caur zirga slimību.
”Ir pienācis laiks atvadīties no ziemas un sākt gaidīt pavasari,” uzsver Dagdas novada folkloras centra vadītāja Inta Viļuma. “Mēs esam viduspunktā starp Ziemassvētkiem un Lielo dienu — ziemas un pavasara saulgriežiem. Latviešu zemnieka plānos, savukārt, šis laiks iezīmē gatavošanos pavasara lauku darbiem. Masku gājieni, kas aizsākušies Miķeļos, tiek izbeigti. Vēl pēdējo reizi jautrās, auglību un svētību nesošās maskas dodas no mājas uz māju, veicinot auglību katrā sētā, kur tās iegriežas. Maskām ir viena funkcija — ar dziedāšanu un dejošanu nodrošināt auglību un ar maģiskām darbībām padzīt ļaunumu. Tas ir īpašs auglību nesošs rituāls.”
Ja masku bija mazāk nekā cerēts, tad bērniem un jauniešiem par prieku jautras stafetes šajā reizē nudien netrūka, par kurām parūpējās Asūnes, Andzeļu un Svariņu pašdarbnieki. Tika noskaidroti veiksmīgākie ragaviņu braucēji, spēlēts hokejs ar florbola nūjām, rīkotas virves vilkšanas sacensības, kaujas ar maisiem, cenšoties līdz pēdējam saglabāt līdzsvaru uz šaurā un slidenā sola, kā arī citi jautri notikumi.
Ne visiem pietika ar šo piedāvājumu — ekstremālo nobraucienu cienītāji savas ragavas izgatavoja no vieglā automašīnas motora pārsega un brauca sava prieka pēc, sasniedzot mežonīgu ātrumu. Priežu kalns ir kā radīts šādām aktivitātēm, un vēl labu laiku pirms pasākuma sākuma lielie un mazie brauca no kalna ragaviņās vai šļūca lejup uz dažādiem palīglīdzekļiem, pat uz mu- guras, saliecot to kūkumā. Laižoties no kalna, bērni un jaunatne centās pārspēt cits citu ātrumā, kas aizrāva sev līdzi pat dažus pieaugušos. Bet kādam arī tā bija par maz, un divi puiši riskēja laisties no kalna ragaviņās uz ezera pusi, kur kritums ir tik stāvs, ka slidināties lejup daudzi atteiktos pat uz plēves.
Kā jau Dagdas pusē ierasts, šos svētkus apmeklēja liels cilvēku skaits, sa- skaitīju ne mazāk kā astoņus desmitus bērnu un skolēnu, no kuriem daudzi bija atnākuši kopā ar mammām un tētiem, vecmāmiņām un vectētiņiem. Bija arī tādi, kuri uz pasākumu nākuši vieni, bet Priežu kalnā viegli iejutās kopējā pulkā. Ziemas atvadu svētku organizētāji pacentās, lai ne tikai humors un jautrība sistu augstu vilni, bet būtu iespēja sasildīties, izdzerot karstas tējas tasi, kā arī katram tika pa gardai pankūkai — lielai, dzeltenai un siltai, kā pavasara saulīte!
Juris ROGA