Pašpārvalde skolā

Aglonas novada Šķeltovas pamatskolā pašlaik mācās 46 bērni, kā arī strādā pirmskolas grupa 3 līdz 6 gadus veciem bērniem, kuru ir 16. Lai gan skolā nav tikai vienas — 7. klases, nelielā bērnu skaita dēļ ir apvienotās stundas, bet ne jau visās klasēs. Katrā ziņā, matemātiku un latviešu valodu pedagogi cenšas mācīt atsevišķi.

Liela loma skolas dzīvē ir skolas pašpārvaldei, kura pulcējas reizi semestrī vai pēc nepieciešamības. Nesen notika skolas padomes pirmā šī gada sēde. Pašpārvalde skolā ir darbojusies arī agrākajos gados, kad aktīvāk, kad mazāk aktīvi. Šogad tajā strādā pa vienam bērnu vecākam no katras klases, divi skolēni no skolēnu pašpārvaldes, divi pedagogi, direktore un pašvaldības pārstāvis. Šķeltovas pamatskolas direktore Olga Afanasjeva pastāstīja, ka skolas padomes galvenie jautājumi ir saistībā ar skolas attīstību, skolas iekšējā darba kārtība un visu ieinteresēto pušu sadarbība.

“Gada pirmajā sēdē nedaudz spriedām par masu medijos izvērsušos diskusiju par mācību līdzekļiem, proti, kam un kas ir jāiegādājas. Galvenais secinājums — mūsu apstākļiem Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvājums būtu ideālais variants, ja vien to varētu realizēt. Sēdes dalībnieki uzklausīja informāciju par skolas 2012. gada budžeta līdzekļu izlietojumu un budžetu 2013. gadam, kas praktiski ir palicis iepriekšējā līmenī. Vienīgais secinājums — budžeta līdzekļu skolas attīstībai ir par maz, tas ir tikai izdzīvošanas budžets, ar kuru neko dižu neiesāksi. Vēl diskutējām par brīvā laika pavadīšanas iespējām skolēniem un jauniešiem. Ir doma, ka nepieciešams saorganizēties arī vecākiem un pašvaldība varētu piešķirt telpas, kur bērniem sanākt kopā spēlēt galda spēles, rīkot tenisa turnīrus vai citas sacensības un organizēt interesantas nodarbes ne tikai sēdēt mājās pie datora. Kā viens no variantiem — izmantot šiem mērķiem bijušā bērnudārza ēkas ir brīvās telpas, jo skolā vienkārši nav vietas tādām aktivitātēm un bērniem nepieciešama arī cita no skolas atšķirīga atmosfēra. Turklāt skola nestrādā vakaros un brīvdienās. Mēs domājam par iespējām skolēniem aizpildīt piektdienu vakarus un sestdienu.”

Skolā ir arī skolēnu pašpārvalde, kurā darbojas pa vienam skolēnam no katras klases un kuru vada direktores vietniece Lolita Solima. Skolēnu pašpārvalde sanāk kopā biežāk — vismaz reizi mēnesī. Tās galvenais darbības virziens un uzdevums ir skolas pasākumu plānošana un organizēšana. Skolēniem tiek piedāvāti konkrēti pasākumi, uzkalusītas viņu vēlmes, kādus pasākumus viņi vēlētos, un sniegta palīdzība to organizēšanā.

“Šobrīd mūsu ministrijā ir aktualizēts skolas pašpārvaldes jautājums,” pamatskolas direktore Olga Afanasjeva. “Līdz šim skolēnu pašpārvalde un skolas padome darbojās kā padomdevējas institūcijas skolas direktoram un skolas administrācijai. Tagad sāk spriest par to, kā sakoordinēt šo pašpārvalžu darbu, strikti noteikt pienākumus un uzdevumus, kam ar ko nodarboties.”

Juris ROGA