Šī gada rudenī 10 gadu darbības jubileju svinēs Skaistas pagasta Tautas nama līnijdeju grupa “Harmonija”, kuru šobrīd vada Sanita Vecele. Pamatus grupai “Harmonija” licis vietējais sieviešu klubiņš. Tautas nama vadītāja Romualda Umbraško savlaicīgi vēlas informēt visus interesentus par to, ka grupa svinēs jubileju, kā arī padalīties atmiņās par kolektīva dzimšanas un izaugsmes gadiem.
“Protams, uz kolektīva 10 gadu darbības jubilejas svinībām, kuru norises laiku izziņosim rudenī, gaidīsim visus bijušos un esošos kolektīva dalībniekus, draugus, radus un paziņas,” vispirms uzsver Romualda un turpina par kolektīva vēsturi. “Savulaik Skaistā bija sieviešu klubiņš, kurā apguvu daudzas sev noderīgas zināšanas: projektu rakstīšanu, floristiku, piedalījos dažādās konferencēs un pasākumos, kur izveidoju kontaktus ar citu nevalstisko organizāciju pārstāvēm, bet arvien kaut kā pietrūka, proti, jau sen gribēju izveidot kādu veselības grupu, ko varētu apmeklēt dažādu vecumu sievietes. Tāpat vien vingrot ir garlaicīgi — jābūt lielam gribasspēkam, lai sevi piespiestu to darīt. Sāku interesēties par līnijdejām un uzzināju, ka mūsu klubiņa biedre un Skaistas pamatskolas deju skolotāja Sandra Mateja tās jau prata. Tā Sandra kļuva arī par mūsu skolotāju — sāka pārējām sievietēm mācīt līnijdejas. Sākumā vienkāršas, tad arvien sarežģītākas. Vienlaikus tā bija iespēja vingrot dejojot. Sākumā dejojām tikai sev, vēlāk sākām arī uzstāties Skaistas tautas namā. Pirmā uzstāšanās reize bija Valentīndienai veltītajā “Mīlestības ballē”, kura visiem patika un tas deva drosmi turpināt iesākto. Gāja laiks, Sandra aizgāja dekrēta atvaļinājumā, vietā atnāca jauna vadītāja — Sanita, kuras vadībā dejojam sesto gadu. Kopš kolektīva dzimšanas esam koncertējuši jau vairāk nekā 80 reizes. Tieši šogad, Meteņdienas pasākumā Robežnieku tautas namā, mūsu līnijdeju kolektīvs uz skatuves kāpa 80. reizi!”
Nemanot būs aizritējuši līnijdeju grupas “Harmonija” aktīvas un nepārtrauktas darbības desmit gadi, bet tagad mūsu lasītāji zina, ka kolektīva pirmsākumi meklējami vēl dziļākā pagātnē. Desmit gadu laikā grupas popularitāte ir tikai augusi. Pērnajā gadā vien bija 11 izbraukuma koncerti, arī šogad jau bijuši divi vieskoncerti, bet cik reizes ir kāpts uz skatuves savā tautas namā — pat neiespējami saskaitīt!
Sievietes, kuras dejo, ir dažāda darba veicējas, un grupa “Harmonija” ir vieta, kurā kasiere, grāmatvede, tautas nama vadītāja, tautas nama mākslinieciskā vadītāja, lopkopēja, pārdevēja, divas jaunās māmiņas gūst atslodzi no pamatdarba un ikdienas mājas rūpēm. Šobrīd viņas ir astoņas, bet vienulaik grupas sastāvā bija pat 10 dejotājas. Divreiz nedēļā mēģinājumi, katram vietējam pasākumam obligāti tiek gatavota jauna programma, jo publika ir diezgan prasīga, un savulaik uzlikto augsto latiņu cilvēki neļauj nolaist zemāk. Tomēr skatītāji nereti jautā, kāpēc dejotājas reizēm neveido izteiktas līnijas?
Romualda paskaidro: “Astoņu cilvēku līnijdeju grupai skatuve parasti ir pārāk maza, lai brīvi varētu kustēties un nākas likt lietā dažādus trikus, lai dejotājām pie- tiktu vietas dejai. Otrs iemesls — ne vienmēr kolektīvs var uzstāties pilnā sastāvā — kāds saslimis, kāds aizņemts darbā, kā- dam vēl kāds cits nopietns iemels. Ja ir septiņi vai pieci dalībnieki, tad nevar izveidot pilnas līnijas. Atkal jādomā, kā rīkoties. Nākas sastāties savādāk, citreiz izveidojas figūra kā ziediņš, citreiz savādāka. Tas nav nekas slikts, ka zīmējums pamainās, bet klasiskajā līnijdeju variantā līnijām tiešām jābūt. Tikai no malas viss šķiet viegli un vienkārši, bet mums bija cilvēki, kuri nevarēja izjust deju ritmu un nepalika kolektīvā. Dejojot nevar novērst domas no dejas, lai arī ne reizi vien ir bijuši mēģinājumi un šķiet, par ko gan uztraukties. Vajag koncentrēties uz kāju un roku kustībām dejā un visu pārējo aizmirst. Mēs saprotam arī to, ka pašas par sevi līnijdejas skatītājiem ātri apnīk, tālab katru deju cenšamies kaut kā atsvaidzināt. Lai nav garlaicīgi skatīties kustības, katrai dejai mums ir savs tērps. Pērkam lētāko, ko var atrast, un tad dažādi kombinējam.”
Vēl Romualda stāstīja, ka grupas “Harmonija” sievietes nav tikai līnijdejotājas. Viņas var pārģērbties par čigānietēm un skatītājiem par prieku nodejot kādu ugunīgu deju. Viņas var izdomāt un parādīt skatītājiem arī kādu humoristisku vai teatralizētu uzvedumu. “Modes šovs”, “Dakteri”, “Čiksas čaļi” — tā ir tā pati grupa “Harmonija”, kas gādā, lai skatītājam nav garlaicīgi. Humora tekstu izdomā Gunta Ļaksa Timinska, viņa arī ir slavenā Gunepka Cibuļneica no Skaistas, kura nekad nebrauc uzstāties viena. Viņa aicina līdzi arī savas kolektīva draudzenes. Dažreiz “Harmonijas” sievietes koncertē pēc pasūtījuma un pašas nopelna jaunus tērpus.
Juris ROGA