Otrā daļa zinātniski pētniecisko darbu aizstāvēšanā norisinājās šī gada 13. un 14. martā. Pirmā daļa notika janvāra beigās, kurā uzstājās tie skolēni, kas savus ZPD vēlāk iesniedza Daugavpils skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferencē. Un šī gada 16. martā Daugavpilī mūsu skolēni aizstāvēs 20 darbus. Lai viņiem veicas!
Pastāstīsim, kā veicās mums.
Mācoties 12. klasē, katram skolēnam ir aktuāls viens jautājums — ko darīt pēc skolas beigšanas? Kāds izvēlas strādāt, bet citi — turpināt mācības. Mūs abus interesē sabiedriskās attiecības, tāpēc vēlējāmies ZPD rakstīt par tēmu, kas ļautu iepazīt šo profesiju labāk.
Mūsu tēma ir “Krāslavas Valsts ģimnāzijas publiskais tēls”. To izvēlējāmies, jo uzskatām skolu par mūsu mājām un vēlamies, lai arī visiem par mūsu skolu būtu patiess priekšstats, kā arī parādīt, kādu mēs to redzam tagad un nākotnē. Visu izanalizējot, sapratām, ka Krāslavas Valsts ģimnāzija ir tiešām laba un panākumiem bagāta skola, to varam pierādīt kaut vai ar faktu, ka 73% skolēnu CE pēdējos 10 gadus nokārto atbilstoši A, B un C līmeņiem. Diemžēl šī informācija ir atrodama tikai KVĢ mājas lapā, rakstos vietējos laikrakstos. Mēs domājam, ja cilvēki būtu informētāki, tad skolēni no citām skolām izvēlētos tieši mūsu skolu. Tāpēc mūsu darba mērķis bija popularizēt KVĢ, kā arī pierādīt, ka tā ir skola, kurā ir vērts mācīties, skola, kas sniedz lielas iespējas tās absolventiem.
Uzsākt rakstīt darbu ir diezgan grūti, jo ir neskaidrības — kā rakstīt un vākt informāciju, kamdēļ tas ir vajadzīgs, kur tas noder, kāda būs darba tēma?.. Un šeit lieli palīgi ir mūsu skolotāji, kuri palīdz, skaidro, analizē, pamato, kuri vienmēr atrod laiku mums. Darbu rakstot, mēs iegūstam ļoti daudz vērtīgas informācijas, tas palīdz noskaidrot, uz ko esi spējīgs, cik kvalitatīvi un daudz vari izdarīt.
Un tad, kad darbs ir pabeigts, sakārtots un vēl tikko izprintēts silts ir ielikts rokās, tad nu gan ir lieliska gandarījuma sajūta par pašu paveikto. Mēs to paveicām!!!
Tagad, kad jau ir zināmi rezultāti, varam droši apgalvot, ka — lai arī mūsu darbi netiks sūtīti tālākai izvērtēšanai, tie nebūt nebija sliktāki par janvārī prezentētajiem darbiem. Darbi tika rakstīti literatūrā, pedagoģijā, psiholoģijā, sportā, matemātikā, bioloģijā un ķīmijā. Katrs, kas kādreiz pats ir rakstījis darbu, zina, cik daudz laika un pūļu tajā ir jāiegulda. Tas nebūt nav nedēļas vai divu nedēļu darbs, bet gan mēnešu ilga darbošanās attiecīgajā jomā.
Paldies sakām savai skolai par to, ka mums tiek dota šāda iespēja — izstrādāt zinātniski pētnieciskos darbus un kaut vai pavisam mazliet, bet būt gataviem studijām augstskolās!
Baiba CELITĀNE, Ervīns LIPŠĀNS