Parāds nav brālis...

Pēc statistikas datiem, Dagdas novada Bērziņu pagastā šobrīd ir 492 iedzīvotāji, un viena liela daļa no tiem dzīvo pagasta centrā privātmājās un daudzdzīvokļu ēkās. Kā šie cilvēki tiek galā ar komunālajiem maksājumiem, jautāju Romualdai Demidai.

“Mums dzīvokļos nav centrālapkures, līdz ar to komunālie maksājumi tiek iekasēti tikai par dzīvokļa īri, ūdeni un kanalizāciju,” sekoja atbilde. “Katrs pats tiek galā ar apkures jautājumu — kurina krāsnis un plītis, cik var un vajag. Tamdēļ parādu par apkuri pie mums nav. Vairāki iedzīvotāji ir ierīkojuši ūdens skaitītājus un viņi maksā pēc skaitītāju radītājiem. Trūcīgām personām norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem palīdz sociālais dienests. Ir arī nekustamā īpašuma nodoklis, kuru cilvēki arī cenšas samaksāt, kad ir nauda.”

Bezdarbs un līdzekļu trūkums ir galvenais iemesls, kāpēc lauku ļaudis nespēj laikus veikt nepieciešamos maksājumus. Pagasta pārvaldes speciāliste saskaitīja parāda kopsummu un pagasta telpās izvietoja brīdinājumu, ka iedzīvotājiem jānomaksā parāds. Pārvaldniece apgalvo, ka nav tādu ļaunprātīgu nemaksātāju, kuri par parādu neliekas zinis divus, trīs un vairāk gadus. Laukos cilvēki tomēr ir godprātīgi un parasti uzreiz norēķinās par saņemtajiem pakalpojumiem. Ja naudas tobrīd nav, tad to izdara, kad realizē pašu izaudzētos sivēnus, pienu un citu lauksaimniecisku produkciju vai arī, kad saņem platībmaksājumus par zemi.

Bet iekrājas parāds tāpēc, ka cilvēkiem laukos lielākoties nav pastāvīgu ienākumu. Turklāt, dažkārt rodas neplānoti izdevumi. Jau vismaz gadu pagastā nedarbojas feldšeru vecmāšu punkts, kas nav akreditēts. Lauku ļaudīm galvenokārt nākas pašiem risināt veselības aprūpes problēmas, jo mediķa uz vietas nav. Nopietnākos gadījumos tiek zvanīts neatliekamās palīdzības dienestam vai aicināta feldšerīte no Šķaunes. Dažkārt slimnieki paši apmeklē feldšeri Šķaunē, tur pa retam pieņem arī ģimenes ārste.Tomēr tuvāk, nekā līdz Dagdai.

Juris ROGA