Nemierīgo salidojums Rēzeknē

21. martā Rēzeknē, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā “Zeimuļs” norisinājās pirmais Latgales skolu pašpārvalžu konkurss-saiets. 32 skolas no visiem “zilo ezeru zemes” novadiem cīnījās par tiesībām būt par gada skolas pašpārvaldi!
Sapulcējās paši aktīvākie, nemierīgākie, radošākie un uzstājīgākie vecāko klašu pārstāvji. Katras skolas komandu pārstāvēja trīs pašpārvaldes pārstāvji. Konkursa — saieta programma sastāvēja no trim daļām: plakāta par pašpārvaldes darbu prezentācija, datorklipa prezentācija par tēmu “Skolas pašpārvalde — mācību iestādes dzinējspēks!”, kā arī skolu parlamentu tiesību bāzes erudītu konkurss. Konkursa programmas gaitai sekoja žūrija, kuras sastāvā bija speciālisti jauniešu darba jomā.Žūriju vadīja Valsts izglītības satura centra (VISC) direktora vietniece Agra Bērziņa.

Krāslavas “Varavīksnes” vidusskolu pārstavēja skolas parlamenta deputātes Katrīna Volkoviča, Aleksandra Kurbanova un Darja Stankeviča. Pēc konkursa nolikuma sava mājasdarba prezentācijai komandai bija atvēlētas tikai astoņas minūtes un ne sekundi vairāk. Saskaņā ar saieta programmu mūsu prezentācija bija paredzēta tikai pēc pusdienu pārtraukuma, tas ļāva mums atslābināties un mierīgi vērot citas uzstāšanās, atzīmējot labākās idejas. Un to nebūt netrūka! Kādas tik prezentācijas nebija sagatavojuši saieta dalībnieki! Videoklipi, multfilmas, datorprezentācijas, zīmējumi, dziesmas un dejas — izdomai patiešām nebija robežu. Klipos, kurus bija uzņēmuši parlamentu censoņi no dažādām skolām, tika demonstrētas intervijas ar skolotājiem un skolēniem, visinteresantāko skolas pasākumu fragmenti. Starp saieta dalībniekiem bija arī Rīgas skolēnu Dome - galvaspilsētas skolu pašpārvalžu padome. Jaunie rīdzinieki pastāstīja, kā tiek vadīts darbs Rīgas skolās. Pusdienu pārtraukuma starplaikā žūrija vērīgi pētīja dalībnieku plakātus, izliktus turpat zālē. Bet pēc pusdienām prezentācijas turpinājās. Komandas uz skatuves nomainīja viena otru un laiks skrēja nemanot. Noklausoties pēdējo stāstu par parlamenta darbu, žūrija devās pieņemt grūto lēmumu, savukārt dalībniekus gaidīja programmas trešā daļa — erudītu konkurss. 15 jautājumi lika saspringt pārsvarā pedagogiem (kurus attapīgie saieta rīkotāji nodalīja no skolēniem, lai izvairītos no ”palīdzības"), bet vidusskolnieki pēc neilgas apdomāšanās pierakstīja atbildes savās lapās. Jautājumi skāra skolu pašpārvalžu tiesisko bāzi — likumus, mērķus, pedagogu-konsultantu lomu, utml. Konkurss pagāja ātri un organizatori palūdza nodot atbilžu lapas. Tagad bija atlicis vien gaidīt rezultātus.

Lai dalībniekiem nekļūtu garlaicīgi garajā pasākumā, viņiem tika piedāvāta ļoti aizraujoša izklaide — orientēšanās spēle pa radošo centru “Zeimuļs”. Gribētos pateikt pāris vārdus par šo “brīnumu”. Pati centra ēka jau ir arhitektūras mākslas darbs. 5 līmeņi, divi lifti, terases, balkoni, galerijas, zāles, telpas dažnedažādākajām vajadzībām, sākot ar pīšanas pulciņu līdz robotu montāžas darbnīcai. Piebildīšu, ka tādu trenažieru zāli, es vēl nekad nebiju redzējis! Un cik vērta ir oriģinālā apgaismošanas sistēma! Arī galvenā zāle aprīkota ar mūsdienīgāko tehniku! Atliek vien piebilst, ka, pateicoties šai spēlei, saieta dalībnieki ne tikai varēja atklāt centra samezglotos koridorus, bet arī iepazīties ar tā darbu un iespējām, kā arī bagātināt savu ideju bagāžu skolas vajadzībām. Par skaistu pārsteigumu dalībniekiem kļuva Rēzeknes zaļo pakalnu kora uzstāšanās, kurš piedalās populārajā šovā “Koru kari”. Pār zāli pāršalca applausu vilnis. Pēkšņi parādījās žūrija un visi aizturēja elpu rezultātu gaidās.Katra komanda saņēma no organizatoriem radošā centra dāvanu paku, kā arī pateicību par piedalīšanos saietā. Intriga nezuda līdz pašām beigām. Uzvaru svinēja Riebiņu vidusskola no Riebiņu novada. Jaunieši bija bezgala priecīgi! Lai gan, arī pārējie dalībnieki īpaši neskuma. Jo galvenais ir iespēja komunicēt un dalīties pieredzē; un tās šeit netrūka. Katra komanda ieguva nenovērtējamu pieredzi un milzumdaudz ideju skolas pašpārvaldes darbam.

Nākamajā dienā konkursa rīkotāji nosūtīja visiem dalībniekiem oficiālos saieta rezultātus ar nopelnītajiem punktiem. “Varavīksnes” vidusskola iekļuva labāko pašpārvalžu desmitniekā, un tas vien jau ir panākums!

Andrejs JAKUBOVSKIS, “Varavīksnes” skolas pašpārvaldes pedagogs-konsultants