Medicīna un mēs: Jautājums - atbilde

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas speciālistu atbilde uz laikraksta “Ezerzeme” uzdotajiem jautājumiem (nobeigums, sākums 2013. gada 16. aprīļa ”Ezerzemē”, 2. lpp.).

Profilaktiskās apskates un izmeklējumi bērniem

Bērniem noteiktos vecumos tiek nodrošinātas valsts apmaksātas profilaktiskās pārbaudes. Tās ietver konsultācijas pie ģimenes ārsta, vizītes pie ārstiem-speciālistiem: oftalmologa, zobu higiēnista, kā arī imūnprofilaksi atbilstoši Vakcinācijas kalendāram.

Ģimenes ārsta profilaktiskā mājas apskate bērnam tiek nodrošināta vienu reizi pirmajās trijās dienās pēc izrakstīšanas no stacionāras ārstniecības iestādes vai vienu reizi pirmajās sešās dienās pēc bērna dzimšanas (ja bērns dzimis plānotās ārpusstacionāra dzemdībās) un vienu reizi trešajā dzīves nedēļā. Savukārt, ja bērns dzimis ārpusstacionāra dzemdībās, tiek nodrošināta vecmātes vai ģimenes ārsta praksē strādājošas māsas vai feldšera mājas vizīte — vienu reizi pirmajās 3 dienās pēc izrakstīšanas no stacionāras ārstniecības iestādes vai vienu reizi pirmajās 6 dienās pēc bērna dzimšanas, kā arī turpmāk vienu reizi 10 dienās.

Bērnam pieaugot, vecumā no 1 līdz 6 mēnešiem, vienu reizi mēnesī ģimenes ārstam jānodrošina apskate ārsta prakses vietā (gadījumā, ja bērns neierodas uz noteikto apskati, uz mājas vizīti dodas ģimenes ārsta māsa vai feldšeris). Vecumā no 7 līdz 11 mēnešiem ģimenes ārsta, māsas vai feldšera konsultācija ārsta praksē, minētajā laika posmā ir jānodrošina divas reizes (gadījumā, ja bērns neierodas uz noteikto apskati, uz mājas vizīti dodas ģimenes ārsta māsa vai feldšeris). Turpmāk ģimenes ārsta konsultācijas tiek saņemtas — 12 mēnešu vecumā (1 reizi, bet gadījumā, ja bērns neierodas uz noteikto apskati, uz mājas vizīti dodas ģimenes ārsta māsa vai feldšeris), 13-24 mēnešu vecumā (2 reizes gadā), 2-6 gadu vecumā (1 reizi) un 7-18 gadu vecumā (1 reizi).

Bērna pirmajās dzīves dienās papildus tiek veiktas dzirdes un laboratoriskās pārbaudes. Bērna trešajā līdz ceturtajā dzīves dienā tiek veikta dzirdes pārbaude ar otoakustiskās emisijas metodi, savukārt, trešajā līdz piektajā dzīves dienā tiek veikta asins paraugu noņemšana un nosūtīšana uz fenilalanīna un tireotropā hormona noteikšanu asinīs, bet līdz divdesmit astotajai dzīves dienai atkārtota asins paraugu noņemšana un nosūtīšana uz šo pašu hormonu noteikšanu asinīs, gadījumā ja pirmais izmeklējums veikts agrāk nekā 3. dzīves dienā. Bērnam sasniedzot 1 gada vecumu, tiek noteikta hemoglobīna koncentrācija asinīs.

Bērna redzes pārbaudes nodrošina ārsts oftalmologs. Pirmā apskate tiek veikta 13 līdz 24 mēnešu vecumā, nākamā apskate tiek veikta sasniedzot 3 gadu vecumu. Kad bērns ir 6 vai 7 gadus vecs, pirms uzsākt skolas gaitas, tiek veikta vēl viena apskate pie oftalmologa.

Lai sekotu līdzi bērna zobu un mutes dobuma veselības stāvoklim, ir nodrošinātas bezmaksas vizītes pie zobu higiēnista. Reizi gadā vērsties pie higiēnista var bērni 2-18 gadu vecumā, izņemot 7, 11 un 12 gadu vecumu, kad šādas vizītes tiek nodrošinātas divas reizes gadā.

Imūnprofilakse atbilstoši Vakcinācijas kalendāram organizēta sākot ar bērna pirmo dzīves mēnesi līdz pat pilngadībai. Ar bērnu vakcinācijas kalendāru, kurā pieejama informācija par bērna vecumiem, kuros paredzētas vakcinācijas, var iepazīties Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapas www. vmnvd.gov.lv sadaļā “Vakcinācija”.

Vēža savlaicīgas atklāšanas programma

Kopš 2009. gada Latvijā ir uzsākta valsts organizēta un apmaksāta krūts vēža un dzemdes kakla vēža savlaicīgas atklāšanas programma sievietēm. Nacionālais veselības dienests pēc Iedzīvotāju re- ģistra datu bāzē ievietotās informācijas izsūta uzaicinājuma vēstules sievietēm, kuras Latvijā ir tiesīgas saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus. Uzaicinājuma vēstules valsts apmaksāta krūts dziedzera pārbaudei izsūta sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem vienu reizi 2 gados, bet dzemdes kakla pārbaudei — vecumā no 25 līdz 67 gadiem vienu reizi 3 gados.

Minētās vecuma grupas noteiktas pamatojoties uz ārstu profesionālo asociāciju rekomendācijām, kā arī Eiropas Komisijas rekomendācijām par valsts organizētā un apmaksātā krūts dziedzera un dzemdes kakla ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programmas ieviešanu dalībvalstīs.

Veicot krūts vēža profilaktisko pārbaudi vai dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi pie ārsta vai ārstniecības iestādē, kura ir noslēgusi līgumu ar Nacionālo veselības dienestu, pacienta iemaksa nav jāveic. Savukārt gadījumā, ja sieviete, saņemot uzaicinājuma vēstuli uz dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi, vērsīsies pie ginekologa, kuram nav noslēgts līgums - valsts apmaksās laboratorisko izmeklējumu, bet par vizīti pie ārsta būs jāmaksā atbilstoši maksas pakalpojumu cenrādim.
Uzaicinājuma vēstules tiek nosūtītas uz personas deklarēto dzīvesvietas adresi aptuveni trīs mēnešu laikā, skaitot no dienas, kad iestājas iepriekš minētais vecums.

Uzaicinājuma vēstule netiek nosūtīta sievietei, ja ārpus valsts organizētās vēža savlaicīgās atklāšanas programmas gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam jau ir veikts kāds no minētajiem izmeklējumiem (krūts mamogrāfija vai dzemdes kakla citoloģisks izmeklējums), kā arī gadījumos, ja sievietei ir uzstādītas noteiktas diagnozes (piemēram, C53 “Dzemdes kakla ļaundabīgs audzējs”), veiktas noteiktas manipulācijas (piemēram, dzemdes kakla amputācija) vai uzaicinājuma vēstules sagatavošanas brīdī nav deklarētas dzīvesvietas Latvijas Republikas teritorijā.

Lai iegūtu informāciju par uzaicinājuma vēstuļu izsūtīšanas kārtību, ikviena sieviete var zvanīt uz Nacionālā veselības dienesta bezmak-sas informatīvo tālruni: 80001234 (darbdienās no plkst. 8.30 līdz 17.00).

Pacienti vecumā no 50 gadiem reizi gadā var veikt valsts apmaksātu zarnu vēža profilaktisko pārbaudi (slēpto asiņu izmeklējums fēcēs no trīs sekojošām vēdera izejām). Zarnu vēža profilaktisko pārbaužu mērķa grupas pacientiem netiek izsūtītas uzaicinājuma vēstules izmeklējuma veikšanai. Lai veiktu šo profilaktisko izmeklējumu, pacientiem ir jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.