Kārlis Vasulis: “Pēdējo gadu notikumi ir radījuši milzīgu nedrošības sajūtu attiecībā uz kredītsaistību uzņemšanos. Domāju, ka šobrīd iedzīvotāji ņemtu kredītu tikai galējas nepieciešamības spiesti, piemēram, ja būtu vajadzība iegādāties auto, nekustamo īpašumu vai veikt citus lielākus pirkumus. Turklāt tiktu rūpīgi izsvērti visi iespējamie ieguvumi un ēnas puses. Tāpat iedzīvotāji atminētos neseno mācību — neņemt lielāku kredītu nekā spēs atmaksāt”.
Lana Insberga: “Lai gan man ir regulāri ienākumi un ik pa brīdim atļaujos paņemt ātros kredītus ārkārtas tēriņiem, pilnīgu finansiālu stabilitāti vēl neizjūtu un ilgtermiņa kredītsaistības šobrīd neuzņemtos. Tiesa, drīz man nāksies ņemt studiju kredītu, bet, tā kā tam ir izdevīgi nosacījumi, zinu, ka spēšu aizņēmumu veiksmīgi atdot. Domāju, ka iepriekšējais kreditēšanas burbulis ir iemācījis, ka kredītu ņemšanai nedrīkst pieiet vieglprātīgi. Ir jāaizņemas tikai tik, cik varēs atdot, nevis tik, cik konkrētajā brīdī piedāvā. Bieži vien cilvēki ir pārāk optimistiski noskaņoti, kā rezultātā pārvērtē savas finansiālās iespējas. To parāda milzu melnais saraksts ar tiem, kuri saistības nav spējuši nokārtot. Tajā pašā laikā uzskatu, ka bez kredītiem mūsdienās nevar iztikt. Reti kurai ģimenei ir tik lieli un stabili ienākumi, lai veiktu uzkrājumus un būtu gatavi neparedzētām situācijām”.
Oskars Kalniņš: “Kredītsaistības neuzņemtos, jo man jau ir paņemts viens kredīts. To pavisam drīz būs jāsāk atdot. Šobrīd cilvēki mēģina pēc iespējas ciešāk savilkt jostu, bet bezizejas stāvoklī balstās uz ģimenes, radu un draugu finansiālo atbalstu. Iedzīvotājiem ir bail no kredītprocentiem un medijos tik bieži piesauktajiem kredītpiedzinējiem. Dzīvot ar sajūtu, ka esi kādam parādā, nebūt nav patīkami. Turklāt, ja vēl ir problēmas ar parāda atdošanu, cilvēkus pavada pastāvīgs stress, kas ilgtermiņā var atstāt negatīvas sekas uz viņu garīgo veselību”.
Madara Rone: “Lai gan joprojām atmaksāju nesen paņemto auto līzingu, tuvākajā laikā plānojam ar draugu ņemt kredītu arī dzīvokļa iegādei. Daudzi mūs atrunā, biedējot, ka šādu pārsteidzīgu un šī brīža finansiālajai situācijai neracionālu lēmumu var nākties pamatīgi nožēlot. Taču uzskatu, ka tie, kuri nav gatavi uzņemties risku, nekad nesasniedz dzīvē iecerēto. Jūtu līdzi cilvēkiem, kuri bija paņēmuši kredītus treknajos gados, bet, sākoties krīzei, vairs nespēja veikt ikmēneša iemaksas. Taču man ir stabils darbs un labi ienākumi, tādēļ ceru, ka ar kredītsaistību uzņemšanos un kārtošanu viss ritēs veiksmīgi”.
Sandis Jakovels: “Nekad neesmu ņēmis aizdevumu un arī tuvākajā laikā neplānoju uzņemties kredītsaistības. Protams, vēlme iegādāties pašam savu dzīvokli ir liela, taču uzskatu, ka labāk ir nogaidīt un mājokli īrēt, nekā pārgalvīgi paņemt kredītu un kādā brīdī pēkšņi saprast, ka nespēju to atdot. Māsa gan uzņēmusies kredītsaistības uz desmit gadiem, taču viņas vīrs pelna samērā labi, un arī vīra radi neatteiks palīdzību, ja kaut kas noies greizi. Man pagaidām šādas stipras finansiālas aizmugures nav”.
Anna ZEMBLICKA
Uzziņa
Tikai 17% iedzīvotāju jūtas finansiāli stabili un būtu gatavi ņemt mājokļa kredītu. 5% izsaka gatavību to darīt jau tuvākajā laikā.
12% būtu gatavi izmantot aizdevumu, tomēr patlaban viņiem vēl nav nepieciešamības pēc kredīta.
32% norāda, ka jau esošās kredītsaistības sagādā finansiālas grūtības, tāpēc viņi neplāno uzņemties jaunas kredītsaistības.
26% vēlas sagaidīt nekustamā īpašuma tirgus stabilizēšanos un aktivitātes pieaugumu, pirms apsvērt iespēju uzņemties jaunas saistības.
Avots: “SEB bankas”/pētījumu aģentūras “Mindscan” aptauja