Kopīgiem spēkiem

Nesen Indrā notika seminārs, uz kuru pulcējās rokdarbnieces no Indras, Robež-niekiem un Piedrujas — sievietes, kuras savā brīvajā laikā ada, tamborē, auž, pērļo, šuj, veido aplikācijas, origami, vārdu sakot, pieprot daudz ko no plašā rokdarbu klāsta.
Tikšanos organizēja Indras tautas nama vadītāja Anžela Kuzminska un Indras audēju darbnīcas vadītāja Olga Jokste. Pasākuma organizatori cer, ka kopīgajam darbam pievienosies arī Svariņu un Kalniešu rokdarbnieces, kuras tika aicinātas piedalīties seminārā, bet konkrētajā datumā nevarēja atbraukt.

Olga Jokste: “Kad Indrā notika 8. starptautiskais mazākumtautību festivāls “Latgales vainags”, pirmajā dienā tika atklāta rokdarbu izstāde, kurā satikās vairāku pagastu rokdarb- nieces. Toreiz vienojāmies tikties šogad vēlreiz, lai dalītos idejās. Kopš esam pārcēlušies uz jaunajām aušanas darbnīcām, strādājam pēc šādas shēmas: pulcējamies kopā, izdomājam tēmu, kurai veltām visus rudens un ziemas laika rokdarbus, un realizējam. Pirmā tēma bija “Rozes”, pērn — “Mana dzeltenā saule”, un tagad nolēmām, ka 2013. gadā tēma būs “Podispaņ ritmos”, kas mūspusē savulaik bija populāra senatnīga deja. Mans tētis pats spēlē ”Podispaņ” un zina, kā to dejo. Tēmas izvēli pieskaņojām harmonistu svētkiem, kuri nākamā gada vasarā notiks Indrā. Tagad domāsim, kā šo tēmu realizēt rokdarbos? Kā izprotam tā laikmeta deju un mūziku, kā to parādīt citiem caur rokdarbiem? Varbūt tās būs šalles, varbūt cepures vai cimdi, bet var būt kaut kas pavisam neparasts. Arī aušana iederas, galvenais, kā kurš izpratīs dejas ritmus un mācēs parādīt citiem. Šī tiek plānota kā ceļojošā izstāde, kuru varēs skatīt lielākos kultūras pasākumos. To domājam papildināt ar vēsturiskām liecībām un fotogrāfijām.”

Juris ROGA