Tikai latgaliešu valodā!

Radošās darbības nedēļas aktivitātes Dagdas novadā noslēdzās ar plašu jubilejas pasākumu, kurā jau desmito reizi tikās dziedošie kolektīvi un “gvelži”, kas šoreiz izskanēja tikai un vienīgi latgaliešu valodā! Turklāt šoreiz tajā tikās gan vietējie kolektīvi, gan vieskolektīvi no krietni tālākas apkārtnes. Zīmīgi, ka šī pasākuma dalībniekus ar savu klātbūtni pagodināja 11. Saeimas deputāts Juris Viļums, kurš vienmēr ir aizstāvējis latgaliešu valodas un identitātes saglabāšanas un attīstības idejas.

X Dziedošo kolektīvu un “gvelžu” saiets ”Auni kõjas, laksteigola!” Dagdas novada Tautas namā bija kolektīviem bagāts un priekšnesumiem dāsns. Galda dziesmu dziedāšanas svētkos varēja piedalīties gan jauniešu, gan pieaugušo ansambļi, folkloras kopas, lauku kapelas, dziedoši darba kolektīvi, kā arī individuāli izpildītāji, kam ir sagatavots galda dziesmu dziedāšanas svētkiem atbilstošs repertuārs. “Gvelžu” saietā varēja piedalīties gan individuāli stāstnieki, gan stāstnieku grupas. Pēc saieta nolikuma, dalībniekiem bija dots uzdevums sagatavot trīs galda dziesmas latgaliešu valodā, turklāt varēja izmantot folkloras krātuves materiālus. Dažas dziesmas, kas nepelnīti aizmirstas, kolektīviem bija rezervē, lai piedalītos riņķa dziedājumā.
Klātesošajiem bija iespēja baudīt desmitiem priekšnesumu dzīvajā sniegumā, bet jubilejas pasākumu ievadīja video atskats uz parapsiholoģijas vakaru ar folkloras elementiem Ķepovas Vides izglītības un kultūras centrā. Kolektīvu priekšnesumu starplaikos bija vēl daži video atskati uz radošās darbības nedēļas aktivitātēm novadā. Pēkšņi zālē ienāca seno latgaļu karavīri, taču viņi nāca ar mieru. Pēc iepazīšanās un neliela stāstījuma par sevi tika atskaņota videofilma ar seno latgaļu cīņu paraugdemonstrējumiem Kroma kalnā Pušas Zundos. Varbūt ne katram bija iespēja turp nokļūt, toties tagad, apmeklējot dziedošo kolektīvu un “gvelžu” saietu, skaistās cīņu ainas varēja redzēt gan filmā, gan iztēloties savā iztēlē. Tika piedāvāts arī video atskats uz akustiskās mūzikas vakaru jauniešu iniciatīvu centrā “Parka rozes” un maizes cepšanas pasākumu “Kā maizi ēd, tā dziesmu dzied” Andrupenes lauku sētā.

Pirmais kolektīvs, kas atklāja saietu, bija Dagdas pensionāru biedrības vokālais ansamblis “Sendienas” (vadītāja Larisa Tukiša), stafeti pārņēma Andrupenes folkloras kopa “Sovvaļņīki” (vadītāja Anna Zvidriņa), Dagdas novada folkloras kopa “Olūteņi” (vadītāja Inta Viļuma), Ūdrīšu folkloras kopa “Rudzutaka” (vadītāja Antoņina Tuče). Pēc karavīriem zālē nāca Izvaltas folkloras kopa “Izvoltīši” (vadītāja Anda Leikuma), vēlāk — Dagdas mūzikas skolas trio, mūzikas skolas duets un mūzikas skolas vokālais ansamblis. Jāatzīmē, ka mūzikas skolas kolektīvi (vadītāja Olga Šalajeva) šajā pasākumā piedalās pirmoreiz un viņi viennozīmīgi ienesa tajā jaunu kolorītu. Turpinājumā uzstājās Izvaltas un Šķeltovas Bērnu folkloras kopa “Mozī Latgalīši” (vadītāja Silvija Stivriņa), Mākoņkalna folkloras kopa (vadītāja Ināra Smirnova), Aglonas folkloras kopa “Olūteņš” (vadītāja Marta Bicāne), Bukmuižas folkloras kopa “Akmiņeica” (vadītāja Olga Boboviča), Andzeļu tautas nama vokālais ansamblis “Priekam” (vadītāja Tamāra Starovoitova), Pušas vokālais ansamblis “Vōlyudzeitis” (vadītāja Rita Babre), Šķaunes vokāli instrumentālā apvienība (vadītāja Ināra Kozlovska), Svariņu muzikanti Donāts Mileika un Vladislavs Bobovičs. Galu galā bija klāt arī Madaļa, kuru gvelžošanā vēl neviens nav pārspējis! Pasākums noslēdzās ar kopīgi izpildītu dziesmu “Skaidra valoda”.

Kā sacīja Inta Viļuma, katru gadu, blakus esošajiem mērķiem, tiek paredzēts kāds jauns mērķis, kas rosina pasākuma dalībniekus meklēt, celt gaismā sen aizmirsto, pielāgot mūsdienu kultūrvidei, sanākt kopā un dalīties savā pieejā.
Jubilejas pasākumā tika pievērsta uzmanība latgaliešu tradicionālās kultūras vērtībām, kas izskanēja latgaļu valodā dziedātās dziesmās un stāstnieku stāstītajos stāstos.

Juris ROGA