Jau kopš 1995. gada mūsu skolas tradīcija ir piedalīties zinātniski pētniecisko darbu konferencē, kuru ir ieviesusi skolotāja Anna Juškeviča.
Katru reizi mūsu skolas darbi ir ieguvuši teicamus rezultātus gan Latgales reģiona konferencē, gan arī Rīgā.
Latgales konferencē, kas notika š. g. martā Daugavpils Universitātē, vislielāko atzinību ieguva 5 skolnieču darbi: Agitas Jaunmuktānes un Kristīnes Žoidas darbs “Stereotipi Agatas Kristi daiļradē”, Birutas Daņiļevičas darbs “Politiskā karikatūra kā likuma pārkāpums”, Kiras Kuzminas pētījums “Krāslavas Valsts ģimnāzijas skolēnu mācību motivācija”, Līgas Pauliņas darbs “Kristālstikla iegūšana no skolēnam pieejamiem materiāliem un izejvielām” un mans darbs “Virszemes un pazemes ūdeņu piesārņojums pēc Kraujas dzelzceļa avārijas”. Tieši šie darbi tika izvirzīti uz Latvijas 37. skolēnu zinātnisko konferenci Rīgā.
Uz šo konferenci tika pieteikti 424 Latvijas jauniešu zinātniskie darbi 24 sekcijās. Tas ir rekordliels darbu skaits. Savu darbu aizstāvēt mutiski tika uzaicināta Biruta Daņiļeviča (tieslietu sekcijā), Līga Pauliņa (ķīmijas sekcijā), Kira Kuzmina (pedagoģijas sekcijā) un es (vides zinību sekcijā).
Anna Juškeviča, direktora vietniece mācību jautājumos, raksta: “[…] Latvijas skolēnu zinātniski pētniecisko darbu atklāšanā LU rektors Mārcis Auziņš aicināja skolēnus savu turpmāko nākotni plānot gan studējot Latvijā, gan turpinot izglītību ārzemēs, taču vienmēr atcerēties, ka šis ceļš nav viegls un prasa pūles. Šajā mācību gadā skolēnu zinātnisko darbu konferencē jaunums — klāt nākusi inženierzinātņu sekcija, un tā jau guvusi popularitāti ar daudz pieteiktajiem darbiem. Zinātniski pētniecisko darbu kva-litāte ar katru gadu kļūst augstāka.”
Līga Pauliņa, 11. c klase: “Šī konference man sniedza daudz jaunu zināšanu un pozitīvu sajūtu. Mums arī bija iespēja iegūt jaunus draugus un dalīties pieredzē.”
Kira Kuzmina, 12. d klase: “Man ļoti patika piedalīties konferencē. Esmu priecīga par saviem sasniegumiem, jo visi darbi pedagoģijas sekcijā bija izcili. Agrāk es domāju, ka Rīgā darbu aizstāvēt ir grūti, taču nav nemaz tik traki. Žūrija bija saprotoša. Lielu paldies vēlos pateikt manai darba vadītājai Irēnai Papsujevičai par palīdzību un atbalstu!”
Biruta Daņiļeviča, 12. b klase: “Iespēju prezentēt savu darbu Rīgā es uzskatu par augsti vērtējamu pieredzi. Ļoti žēl, ka vairāki spēcīgi darbi neizturēja konkurenci un netika tālāk uz konferenci Rīgā. Manuprāt, katrs darbs šogad bija īpašs un neatkārtojams. Lai veicas ģimnāzistiem, kuri rakstīs darbus turpmākajos gados!”
Rakstot zinātniski pētniecisko darbu, es ieguvu lielu pieredzi, kas noderēs, kad mācīšos augstskolā. Zinātniski pētnieciskā darbība paredz arī runas mākas attīstību un visā informācijas klāstā atrast svarīgāko. Šīs prasmes es attīstīju skolas debašu klubā “Sokrāts”, kuru vada skolotāja Viktorija Naļivaiko. Protams, mans darbs netaptu bez ķīmijas skolotāja Harija Misjuna palīdzības, tāpēc saku lielu paldies skolotājiem. Esmu pateicīga Krāslavas Valsts ģimnāzijai par ikgadēju darbu skolēnu zinātniskajā pētniecībā.
Arī šajā gadā mūsu skolas audzēkņi ieguva augstus rezultātus Rīgā — Biruta Daņiļeviča un Kira Kuzmina ieguva 3. pakāpes diplomu, Līga Pauliņa un es — atzinības rakstus. Paldies par sadarbību zinātniski pētniecisko darbu vadītājiem — Viktorijai Naļivaiko, Harijam Misjunam un Irēnai Papsujevičai.
Ceru, ka arī turpmāk Krāslavas Valsts ģimnāzijas skolēni būs aktīvi un turpinās savu zinātnisko darbību.
Sabīne MIKULĀNE, Krāslavas Valsts ģimnāzija, 11. d klase