Ar zibeni jokot nevajag

Kopš seniem laikiem cilvēki ar bijību un piesardzību ir izturējušies pret tādu dabas parādību kā pērkons. No paaudzes paaudzē nodoti dažādi ticējumi, ko drīkst, ko nedrīkst darīt pērkona laikā. Tāpat visai sen pazīstama tāda ierīce kā zibens novadītājs — sākotnēji pavisam primitīva, bet mūsdienās augstām drošības prasībām atbilstoša. Latvijas apstākļos negaisa gada intensitāte ir 40 - 60 stundu, taču mantiskie zaudējumi zibens iedarbības rezultātā sastāda daudzus tūkstošus latu.

Sevišķu vērību vajadzētu veltīt objektiem ar metāla jumtiem, ļoti augstiem objektiem un tādiem, kuri atrodas pērkona aktīvajā zonā — upju, ezeru tuvumā, virs apakšzemes ūdeņiem (ūdens āderēm), klajā laukā un pauguru virsotnēs, izolētām ēkām, radio un telekomunikāciju antenām, dievnamu torņiem. Jebkuru ēku var efektīvi aizsargāt ar zibensaizsardzības sistēmu palīdzību.

Lūk, galvenie kvalitatīvas zibensaizsardzības sistēmas rādītāji:

* Sistēma uztver zibens spērienu ar īpašiem zibensnovedējiem pārdomāti izraudzītās vietās.
* Novada zibens spērienu zemē, izmantojot drošu vadītāju.
* Izkliedē zibens lādiņu zemē, pēc iespējas mazāk paaugstinot zemes elektrisko potenciālu.
* Aizsargā aprīkojumu no pārsprieguma un svārstībām telekomunikāciju vai datu pārraides līnijas.
* Aizsargā aprīkojumu no pārsprieguma un svārstībām elektriskajā tīklā.

Mūsdienīgu zibensaizsardzības sistēmu izbūvi ir jāuztic sertificētiem profesionāļiem.

Maldīgi uzskatīt, ka ēku tuvumā esošie koki aizsargā tās no zibens spērieniem. Koki ir tikai dabiskie zibens uztvērēji, bet droša un pareiza ir tikai mākslīgi izbūvēta zibensaizsardzība.

Pamācošs notikums norisinājās 2011. gada vasarā Rīgā, kuram nosaukumu nosacīti varētu dot “Bagātie arī raud.” Pēc kāda bagātnieka lūguma apsekojām zibens izdarītos postījumus divās tuvu blakus stāvošajās villās. Tās atradās nelielā priežu mežā, 10 m no vienas villas auga augsta priede. Pēc zibens tieša trāpījuma šajā priedē elektriskais lādiņš pa koka stumbru nonāca zemē, pa zemi aizskrēja līdz ēkas sienai un nokļuva no kādas uz elektroiekārtām. Tā rezultātā tika bojātas vai sadega elektroiekārtas abās villās, datorsistēma, videonovērošanas kameras, elektrisko vārtu iekārtas, daļēji vadi un kabeļi. Materiālie zaudējumi sastādīja vairāk nekā 10 tūkstošus latu. Pēc objektu apsekošanas rekomendējām izbūvēt “aktīvo” zibensaizsardzības sistēmu, kas šobrīd ir visefektīvākā pasaulē. Īpašnieks teicās padomāt... līdz nākošajam zibens spērienam priedē.

Vēl viens gadījums. Kāda Dagdas novada pagasta bērnudārzam pēc metāla jumta uzlikšanas ilgi domāja un plānoja par zibensaizsardzības izbūvi, bet līdz tam brīdim, kamēr blakus ēkas augošajā kokā iespēra zibens. Pēc šāda nopietna “debesu brīdinājuma” 2012. gadā beidzot tā tika izbūvēta. 2012. gada 20. septembrī Krāslavas novada Skaistas pagasta zemnieku saimniecībā no tiešā zibens trāpījuma elektroapgādes līnijā nodega kurināmo brikešu ražošanas cehs, kūts, saimniecības ēkas, radot īpašniekiem ļoti lielus materiālos zaudējumus.

Tas nav retums, ka zibens iesper augstsprieguma līnijā. Ja sistēma ir kārtībā, tad tajā nostrādā drošinātāji, tomēr nav izslēgta iespēja, ka trieciens nokļūst līnijā, kas savienota ar elektroenerģijas patērētāju. Šajos gadījumos nelīdz zibens novadītāji, bet nepieciešama pārsprieguma aizsardzība.

Informējam, ka Latvijas Republikā zibensaizsardzības sistēmu izbūvi reglamentē Latvijas būvnormatīvi LBN 201-07 “Būvju ugunsdrošība”. Tāpat pamatojoties uz “Ugunsdrošības noteikumiem”, nepieciešams regulāri veikt elektrosaimniecību apsekošanu un tehnisko mērīšanu (vadu un kabeļu izolācijas pretestības, elektroiekārtu zemēšanas pārbaudi) atkarībā no telpu klasifikācijas pēc elektrobīstamības viedokļa.

Atgādinām, ka par objektu elektrodrošību un ugunsdrošību pilnīgi atbild to īpašnieks. Tāpat, pamatojoties uz Darba aizsardzības likumu, īpašniekam ir jānovērtē darba riska faktors savai elektrosaimniecībai un zibensaizsardzībai (juridiskas personas).

Rodas jautājums, kāda ir kvalitatīvas Latvijas un Eiropas Standartiem atbilstošas zibensaizsardzības sistēmas izbūves vērtība? Visā pasaulē cenas ir cieši saistītas ar kvalitāti. Jebkurā gadījumā zibensaizsardzības sistēmas izbūves vērtība būs daudz mazāka par to, ko radīs zaudējumi zibens spēriena rezultātā. Turklāt zibensaizsardzība ir liels pluss, ko ņem vērā īpašuma apdrošinātāji, pielietojot apdrošināšanas izcenojumu atlaides 15 - 25% apmērā. Cik zināms, bijušajā Krāslavas rajonā līdz šodienai no zibens spērieniem nav cietusi neviena ēka vai būve, kur ir pareizi izbūvēta zibensaizsardzība.

Serificēta elektrotehnisko mērījumu grupa “Volts” (tālr. 65625103, 29275604).