Anna ZEMBLICKA
Iedzīvotāji sašutuši par atsevišķu organizatoru noteikto ieejas politiku vairākos šīs vasaras pasākumos un lūdz izskaidrot iegādāto biļešu samērību ar pasākumā piedāvātajām iespējām.
Andrejs Vāma sūdzas, ka jūlija sākumā Ķegumā apmeklējis pasaules čempionātu motokrosā, kur “līdzpaņemto pārtiku apsardze ņēma nost. Tajā pašā laikā trases teritorijā nebija pieejams ūdens, varēja iegādāties vienīgi alu un sadedzinātus kartupeļus. Visiem nebija pieejamas sēdvietas, bet vecajos, čerkstošajos skaļruņos tā vietā, lai pastāstītu kaut ko interesantu par braucējiem, tika nemitīgi skandinātas reklāmas. Ieejas bi- ļete maksāja 21 latu”. Motobraucējs ar 28 gadu pieredzi retoriski vaicā — par ko gan tiek prasīta šī milzu samaksa? Viņš uzskata, ka viņam kā pieredzējušam sportistam pienāktos vismaz daļēja ieejas atlaide.
Pretējās domās ir pasaules čempionāta Ķegumā rīkotāji. “Ņemot vērā ekonomisko situāciju un Latvijas tirgus mērogu, pasākums bija uz pusi lētāks nekā līdzīgi čempionāti citviet Eiropā un pasaulē. Ja pie mums divu dienu biļete pieaugušajam izmaksāja 36 eiro (25 latus), pēcāk Somijā interesentiem nācās šķirties no 60 eiro. Turklāt bērniem līdz 10 gadu vecumam, jauniešiem un pensionāriem piedāvājām atlaides, bet visu grupu invalīdiem ieeja bija bez maksas”.
Ģirts Avotiņš, SIA “Baltijas Kausa Fonds” preses sekretārs noliedz arī, ka čempionāta laikā apmeklētājiem būtu trūcis ūdens. ”Pirmkārt, trase bija labi pārskatāma, un katrā zonā bija uzstādītas vairākas sabiedriskās ēdināšanas vietas, kas dalījās apakšblokos: bija ēdināšanas punkti, kur piedāvāja vienkāršākas uzkodas, dzērienus, tostarp ūdeni, tāpat darbojās četrpadsmit punkti, kur pārdeva tikai atspirdzinošos dzērienus un saldējumu, lai mazinātu apmeklētāju gaidīšanas laiku rindā ”.
Ģ. Avotiņš netic, ka visos punktos pēkšņi būtu beidzies dzeramais ūdens. “Mūsu partneris “Cēsu alus” pastāvīgi sekoja dzērienu patēriņam, un, ja kādā vienā punktā visu izpirka, tad nekavējoties tika piegādāts jauns klāsts. Tas jau ir tirgotāja interesēs”.
Ģ. Avotiņš arī precizē tās lietas, kuras nedrīkstēja ienest teritorijā: “Aizliegts ienest bija stikla taru (alus, limonāde, citi alkoholiskie un bezalkoholiskie dzērieni), pārtiku rūpnieciskos apjomos, piemēram, grilu, šašlika spaiņus, jo tam bija paredzēta kempinga zona. Taču ar nelielām uzkodām ļāvām ienākt arī pašā trasē.”
Līdzīgs gadījums noticis arī Dziesmu un deju svētku sarīkojuma laikā Daugavas stadionā, kur sievietei ar mazu bērnu tika atņemta 1,5 litrus liela ūdens pudele.
Dziesmu un Deju svētku preses sekretāre Inga Vasiļjeva uzsver, ka šajā gadījumā aizliegums bijis pamatots. Proti, biļetes otrajā pusē bija uzskaitītas lietas, ko aizliegts ienest pasākumā, to vidū bijuši šķidrumi, lielas somas, mājdzīvnieki, lietussargi, foto un video kameras, sprāgstošas vielas un izstrādājumi. Viņa uzsver, ka cilvēks, “iegādājoties ieejas biļeti, automātiski piekrita pasākuma apmeklēšanas nosacījumiem un kārtībai. Diemžēl daudzi neiedziļinājās un neņēma vērā organizatoru aicinājumus”.
Lūgta izskaidrot, kāpēc konkrētās mantas ierindotas ienešanai neatļauto lietu sarakstā, I.Vasiļjeva uzsver, ka noteikumi izstrādāti, domājot par visu pasākuma apmeklētāju ērtībām. “Piemēram, ja visi sanākušie ar fotoaparātiem ik pēc minūtes spīdinātu zibspuldzes, citiem tas traucētu izbaudīt pasākuma noskaņu. Ūdens pudeli savukārt nebija atļauts ienest divu iemeslu dēļ: gan tāpēc, ka dzērienus varēja iegādāties uz vietas, gan tāpēc, lai apsardzei nebūtu atsevišķi jāpārbauda katra ūdens pudele, mēģinot pārliecināties, vai iekšā ļaunprātīgi nav iepildīts kāds alkoholiskais dzēriens”.
“Tajā pašā laikā, ja mātei ar bērnu būtu līdzi termoss ar vārītu silto ūdeni, kas nepieciešams piena maisījuma sagatavošanai, ar to problēmas nerastos”, apgalvo Dziesmu un deju svētku organizatoru komandas pārstāve.
Pavisam drīz Latvijā sāksies citi liela mēroga pasākumi. Līgatnes pagasta “Ratniekos” notiekošā starptautiskā mūzikas festivāla “Laba daba” organizatori atklāj, ka arī tur nebūs ļauts ienest dažādus šķidrumus, jo īpaši alkoholiskos dzērienus, ēdienu. Ieturēties būs iespēja blakus izvietotajā telšu pilsētiņā. Tiesa, Elīna Šleinere, pa- sākumu aģentūras “Pareizā ķīmija” projektu vadītāja un viena no festivāla “Laba daba” organizatorēm atzīst, ka “Laba daba” ir ģimenēm draudzīgs pasākums, un, ja sievietei ar bērnu līdzi būs paņemta ūdens pudelīte un bērna pārtika, tad, protams, ienākšanas ierobežojumu nebūs”.
Tam piekrīt arī Dainis Kalns, 21.Starptautisko Siguldas opermūzikas svētku, kas norisināsies no 2. līdz 4.augustam, pārstāvis: “Nekad nav bijuši nekādu mantu ienešanas ierobežojumi, nebūs arī šogad”.