Mēs dzīvojam šajā pasaulē? Vai arī šī pasaule atrodas mūsos? Diemžēl ne viens, ne otrs. Sociālās maskas, kas apslēpj mūsu stāvokli, veikli atradušas vietu mūsu sejās, bet reizēm pat ieaugušas tajās. Labākajā gadījumā mēs zinām, ka tādā situācijā ir jāpasmaida, bet citā — jārāda skābs ģīmis, un mēs to darām.
Bet tas, ko mēs jūtam, reizēm paliek par mīklu arī mums pašiem. Rodas dabisks jautājums: ja mēs paši nesekojam savām jūtām un neprojicējam uz āru attiecīgas emocijas, tad kā mūs varēs saprast apkārtējie? Bet kā var, tā arī saprot. Precīzāk, viņi interpretē sev mūsu stāvokli, kādu personīgi savu priekšstatu par pasauli vadīti. Tad vai jābrīnās, ka vairākums no mums paliek nepareizi saprasti? Un gaudas, “mani neviens nesaprot”, būs mūžīgas. Tā iemesls ir acīmredzams. Taču saprast, piekrist sevī un mēģināt kaut ko mainīt spēj nebūt ne katrs. Kāpēc ne katrs? Tāpēc ka ir jāstrādā ar sevi. Bet vispirms jāpiekrīt tam, ka, jā, kaut kas nav īsti labi.
Pirmais un visviltīgākais iemesls ir audzināšana (bet pieauguša cilvēka vecumā — pašaudzināšana) šādu nostādņu garā:
* labas meitenes nedusmojas;
* zēni neraud;
* skaļi smieties nav glīti;
* paturi savas domas pie sevis.
Bet patiesībā dusmas pasargā cilvēku no garīgām brūcēm. Asaras atbrīvo no sasprindzinājuma. Aizvainojums palīdz izdarīt vajadzīgos secinājumus nākotnē.
Protams, jāzina, kur, kad un galvenais — kādā mērā var izrādīt savas emocijas. Tāpēc arī svarīgi ir iemācīties valdīt pār savām jūtām. Taču atkal šim nolūkam nekļūdīgi jāidentificē savs stāvoklis un jāatrod to rašanās punkts. Arī šajā procesā, protams, ir savas nianses. Tās attiecināmas praktiskas privātās konsultēšanas jomai. Taču publikācijai nebūtu lietišķas nozīmes, ja tajā nebūtu praktisku rekomendāciju. Lūk, viens vingrinājums, kas dažos gadījumos palīdzēs valdīt pār sevi: apsēdieties tā, kā jums ērtāk, atslābiniet muskuļus. Tad sasprindziniet iztēli un izsauciet sevī tādas dusmas, uz kādām jūs esat spējīgs.
Redzēsiet, ka muskuļi sasprings paši no sevis! Bet tagad pacentieties atslābināties. Ja jūs iemācīsieties atbrīvoties no fiziskā sasprindzinājuma, jums būs vieglāk apvaldīt savas emocijas. Ja cilvēks ilgi apslāpē dusmas, neizrāda tās, var notikt implozija, tas ir, iekšējais sprādziens. Tā vietā, lai paustu niknumu uz tiem, kas kļuvuši par iemeslu, jūs vēršat to pret sevi. Tas izraisīs milzīgu psihisku spriedzi, kas izpaužas migrēnas, kuņģa sāpju, sirds problēmu, ādas izsitumu veidā. Tas var izraisīt nervozitāti un depresiju. Bet lai no tā izsargātos, skatiet norādīto vingrinājumu kā vienu no variantiem.
Kā jūs saprotat, godājamie mūsu laikraksta “Ezerzeme” lasītāji, šis raksts uzsāk jaunu publikāciju ciklu “Emociju un jūtu pasaulē”. Šodien mēs noskaidrojām, ar ko var draudēt nenoreaģētas dusmas un kā var atbrīvoties no šī sasprindzinājuma.
Par kādām jūtām un emocijām jūs gribētu uzzināt nākamajās publikācijās?. Rakstiet par to uz laikraksta “Ezerzeme” e-mail: ezerzeme@ezerzeme.lv Un kā vienmēr jūsu rīcībā interaktīvā psiholoģiskā konsultācija mājas lapā www.planeta-i.lv
Vēlu jums jauku rudeni!
Irina JAPIŅA, psiholoģe