Daugavpils Universitātes atbalsts uzņēmējdarbības attīstībai

Ikvienā ekonomikas mācību grāmatā varam lasīt, ka uzņēmējdarbība ir valsts attīstības pamats. LR Ekonomikas ministrija paziņojusi, ka Latvijas tautsaimniecības attīstības pamatā ir jābūt konkurētspējai, produktivitātei un produkcijas ražošanai ar augstu pievienoto vērtību.

Tāpēc tiek plānots valsts atbalsts resursu koncentrācijai uz tām eksporta nozarēm, kuras varētu dot vislielāko ieguldījumu 2011. - 2015.gadu izaugsmē, un tās ir — pārtikas rūpniecība, kokapstrāde, ķīmiskā rūpniecība un tās saskarnozares, elektrisko un optisko iekārtu ražošana, transports un sakari, augsto tehnoloģiju nozares ar augstu pievienoto vērtību. Pašreiz notiek diskusijas ar uzņēmējiem, ekspertiem un citiem sabiedrības interešu pārstāvjiem, un galīgais lēmums par prioritārajām no- zarēm varētu tikt pieņemts septembrī.

Lai gan mazajā un vidējā biznesā, it sevišķi Latgales reģionā, nav daudz augsto tehnoloģiju uzņēmumu, taču tas nenozīmē, ka uzņēmējdarbībai nav perspektīvas. Tieši otrādi — joprojām ir daudzas neapgūtas tirgus nišas un lielas iespējas uzņēmējdarbības attīstībai. Bez tam zināšanas un prasmes vadīšanā jeb menedžmentā ir nepieciešamas ikvienam vadītājam neatkarīgi no organizācijas vai iestādes veida.

Daugavpils Universitāte ar katru gadu vairāk pievēršas atbalsta pasākumiem uzņēmējdarbības attīstībai, sākot ar izglītības programmām un beidzot ar praktisko palīdzību. Bakalaura programmās “Ekonomika”, “Mākslas menedžments” un citās studējošie var apgūt uzņēmējdarbības pamatus, projektu izstrādi un vadību, kā arī citas vadīšanai nepieciešamās zināšanas. Šogad izveidota arī jauna bakalaura programma “Austrumeiropas kultūras un biznesa sakari”.

Profesionālā maģistra programmā “Uzņēmējdarbības vadība” var padziļināti studēt uzņēmējdarbības vadību un apgūt jaunus studiju kursus, piemēram, uzņēmējdarbības resursu plānošana un vadība, inovatīvās metodes uzņēmējdarbībā, saimnieciskās tiesības u.c. Vadīšanas teoriju un prasmes attīsta arī citas profesionālā maģistra programmas: “Sabiedrības un iestāžu vadība”, “Starpkultūru attiecības”, “Vides plānošana”. Aizvien vairāk studējošo interesējas par doktorantūras programmu “Ekonomika”, tai skaitā biznesa cilvēki vēlas padziļināt savas zināšanas un pievērsties pētniecībai.

Laba sadarbība Daugavpils Universitātei ir izveidojusies ar daudziem darba devējiem, pie kuriem studējošie iet praksē un nereti atrod sev arī nākošo darba vietu. Bieži vien studiju, bakalaura vai maģistra darbos tiek analizēts konkrēts uzņēmums, organizācija vai iestāde, un studenti sniedz argumentētus priekšlikumus darbības uzlabošanai. Studējošajiem ir iespēja arī piedalīties konkursos ar saviem izstrādātajiem zinātniskajiem darbiem, piemēram, Open Mind, Latvijas Ekonomikas attīstības forums u.c.

Praktisko palīdzību uzņēmēji var saņemt Daugavpils Universitātes Tehnoloģiju pārneses punktā (TPK), kas nodrošinās universitātes radīto zināšanu un tehnoloģiju pārnesi tautsaimniecībā. TPK piedāvā informatīvo, metodisko, zinātnisko un informatīvo atbalstu; intelektuālā īpašuma aizsardzības pakalpojumu sniegšanu (analogu un prototipu meklēšana, patentu pieteikumu sagatavošana un iesniegšana); ar tehnoloģiju eksportu saistītu pasākumu realizāciju, tai skaitā līgumu (kontraktu) slēgšanu.

Konkrētas rūpnieciskās tehnoloģijas tiek pētītas un izstrādātas Daugavpils Universitātes Inovatīvās mikroskopijas centrā, Baltkrievijas-Latvijas zinātniski inovatīvajā centrā stiprināšanas tehnoloģiju jomā, Sistemātiskās bioloģijas institūtā, savu palīdzību piedāvā arī Sociālo pētījumu centrs un Ekoloģijas institūts.

Daugavpils Universitāte ir ieinteresēta vēl ciešāk sadarboties ar uzņēmējiem, tāpēc ir atvērta priekšlikumiem un diskusijām kopīgu projektu, izstāžu un citu pasākumu realizēšanā.

Elita JERMOLAJEVA, Ekonomikas zinātņu doktore, asoc. profesore, Daugavpils Universitātes zinātņu prorektore