Ir iemesls! Oginski — tā ir sena dzimta, kuras pirmsākumi ir saistīti ar Čerņigovas kņaziem, Rjurika pēcnācējiem. Šīs kņazu dzimtas izcelsme tika atzīta gan Polijā, gan Krievijas impērijā. Tie bija īsti aristokrāti. Dzimtas pārstāvju vidū — Lietuvas hetmaņi, ministri, vēstnieki, valstsvīri un talantīgi valsts pārvaldes darbinieki. Ģimenē par lielu vērtību vienmēr uzskatīja izglītību un muzikālo audzināšanu. Mihails Oginskis ir viens no spilgtākajiem šīs senās dzimtas pārstāvjiem. Komponists, diplomāts, ierēdnis. Visa viņa dzīve bija veltīta dzimtenei. Pat tajā laikā, kad dzimtene pazuda no Eiropas kartes...
Mihaila tēvs un vectēvs bija Traķu vojevodas. Tas bija goda amats, kuru dēls praktiski nekad nevarēja mantot no tēva. Ņemot vērā Oginsku ģimenes nopelnus, tāds izņēmums tika izdarīts. Oginski ļoti augstu vērtēja muzikālo izglītību, un jau kopš bērnības gadiem Mihails tika iesaistīts ģimenes koncertos. Spēlēt klavieres un vijoli viņu mācīja labākie Eiropas meistari. Jaunietis ieguva spīdošu izglītību, ko nodrošināja labākie mājskolotāji un pasniedzēji. Universitātēm aristokrātu ģimene neuzticējās, dodot priekšroku individuālajām nodarbībām ar profesoriem.
Kad Mihailam bija 24 gadi, viņš izvēlējās savu tālāko karjeru. Jaunietis negribēja saistīt savu dzīvi ar kara dienestu, arī zemes pārvaldnieka un valsts pārvaldes ierēdņa loma viņu nesaistīja. Rjurika pēcnācējs nolēma, ka politika ir tā darbības joma, kura gan nesīs labumu dzimtenei, gan ir interesantāka nekā daudzi citi darbi. Jau pēc gada Oginskis tika iecelts par vēstnieku Holandē, pēc tam - Lielbritānijā. Šis laiks Polijai bija visai nelabvēlīgs. Lielvalstis gaidīja labāku momentu, lai sadalītu valsti un pievienotu savām teritorijām izdevīgāku zemes gabalu. Diplomāti meklēja savai valstij sabiedrotos pa visu Eiropu.
Andrejs Jakubovskis
Turpinājumu lasiet laikrakstā "Ezerzeme" Nr. 73 (25.09.2015.).
Lasi “Ezerzemi” arī elektroniskā versijā! Vairāk info šeit!
"Ezerzemes" redakcijā (Lāčplēša 20, Krāslava) laikrakstu var iegādāties par 0,36 EUR.