Jaungada pasaka skolā “Varavīksne”: brīnums, kas vieno

  • Kultūra
  • 03.01.2025 11:45
  • 48 skatījumi
img


Tradicionāli Ziemassvētku brīvlaikā Krāslavas vidusskolā “Varavīksne” ikviens varēja noskatīties Jaungada pasaku. Uz vairākām dienām skolas aktu zāle pārvērtās pasakā, kurā darbojas teiksmaini varoņi, piepildās sapņi, iemirdzas eglīte, un labais vienmēr uzvar ļauno. Bet kurš rada šo brīnumu? Kurš tajā piedalās, un kāpēc tas gadu no gada ir tik iemīļots?

Kā rodas brīnums: režisora ​​skatījums



Stāsta viens no iestudējuma režisoriem, Krāslavas vidusskolas “Varavīksne” vēstures un teātra mākslas skolotājs Andrejs Jakubovskis:



- Pasakas “Raganas nedarbi” nosaukums nav izvēlēts nejauši. Šī stāsta galvenais antivaronis ir meža ragana, kura mēģina nozagt svētkus. Tā ir ne tikai izrāde, tas ir vēstījums: lai cik izdomas bagāts būtu ļaunais, labais tomēr vienmēr uzvarēs.



Jaungada izrāžu tradīcijas vēsture skolā sākas 1989. gadā. Tad ideja apvienot skolas radošos spēkus, lai izveidotu svētku izrādi un pēc tam izrādes dalībniekus atalgotu ar ekskursiju, ātri vien guva atsaucību.



Dalībnieku skaits izrādē ir bijis vairāk nekā simts, mēs dalījāmies grupās un esam apceļojuši visas kaimiņu valstis, Polijā apmeklējām Varšavu un Krakovu. Tagad situācija ir mainījusies, bet jēga paliek nemainīga: dāvāt prieku un saglabāt tradīcijas.



Šogad pasakas izrādes kolektīvu veido aptuveni 80 cilvēki, no kuriem 10 ir mūsu skolas pedagogi, pārējie ir skolēni. Darbs pie izrādes sākas uzreiz pēc lugas uzrakstīšanas, tad deju skolotājs veido deju numuru horeogrāfiju, pēc tam aptuveni pusotru mēnesi pirms pasakas izrādes notiek mēģinājumi. Pasakas izrādes dalībnieku komandas centrā ir Anžela Semjonova, pateicoties viņai, Jaungada pasaku iestudēšanas tradīcija ir saglabājusies. Īpaša pateicība Nadeždai Adamovičai, kura iestudē deju numurus, Nadeždai Tadello, kura palīdz sarūpēt mūziku un rūpējas par tērpu saglabāšanu, Jevgēnijai Bizņai, kura modelē un šuj tērpus, Jevgēnijai Sergejenko un Vijai Plotkai, kuras ir iesaistītas deju numuru veidošanā, noformē zāli un sarūpē rekvizītus, kā arī skolas direktorei Marijai Mickevičai.





Aktieri par izrādi



Izrāde pulcē bērnus un pieaugušos, skolotājus un skolēnus. Katrs no dalībniekiem uz mēģinājumiem ierodas ar īpašu noskaņojumu. Daudzi bērni, sākot uzstāties bērnībā, kļūst par īstiem skatuves māksliniekiem.



Viena no izrādes dalībniecēm, Krāslavas vidusskolas “Varavīksne” skolniece Anastasija Vanaga, saka:



- Iestudējumos piedalos kopš bērnības. Man patīk skatuve, un es jūtos pārliecināts. Nākotnē es ceru iegūt aktiera izglītību.



Izrādes dalībnieks, Krāslavas vidusskolas “Varavīksne” skolnieks Stefans Gorns atzīmē:



- Man tas ir veids, kā lietderīgi pavadīt laiku. Pirms iznākšanas uz skatuves jūtos labi, jo brīvajā laikā dziedu, tāpēc skatuve man ir kā mājas.



Skolas pedagogs, izrādes dalībniece Marianna Rukmane uzsver iestudējuma īpašo atmosfēru:



- Man izrāde ir iespēja pabūt pasakā. Tā ir unikāla pieredze, kad pats ne tikai veido svētkus, bet arī kļūsti par daļu no šī brīnuma. Ik gadu pasaka it kā atgriež mūs bērnībā, kur viss ir iespējams. Pirms izrādes ir neliels satraukums, jo nav zināms, kā skatītāji reaģēs uz priekšnesumu, bet pēc tam izjūtu prieku un iedvesmu, analizēju, ko varētu uzlabot.



 



Skatītāju viedoklis



Skatītāju vidū vienmēr ir ne tikai bērni, bet arī vecāki un vecvecāki, kuri nāk atbalstīt jaunos aktierus un dažādot svētku dienas.



"Šis ir ģimenes pasākums, un mums vienmēr patīk skatīties pasaku, jo tajā ir zināma morāle," dalās viens no skatītājiem.



Skatītāji atzīmē to skolotāju talantu, kuri veido iestudējumus. Daudzi priecājas, ka izrāde joprojām ir dinamisks notikums, kas vieno visu vecumu cilvēkus.



Vecāki un vecvecāki vēlas izklaidēt bērnus un dāvāt viņiem svētku prieku. Personīgi es vienmēr apbrīnoju tērpus un to cilvēku talantu un iztēli, kuri rada šo skaistumu.



 



Maģija, kas iedvesmo



Jaungada pasaka Krāslavas vidusskolā “Varavīksne” ir vairāk nekā priekšnesums. Tas ir vienotības, radošuma un ticības brīnumiem simbols. Kā saka režisors Andrejs Jakubovskis:



“Novēlu visiem veselību, spēju sapņot un spēku sapņus īstenot. Lai notiek brīnumi, jo tie ir atkarīgi no mums!”



Svētki beigušies, bet emocijas, ko tie sniedza, paliks mūsu sirdīs. Skolas aktu zāle atkal kļūs par ierastu vietu, bet atmiņas par pasaku sildīs sirdis vēl ilgi.



 



Jaungada pasakas “Raganas nedarbi” videoreportāža skatāma laikraksta “Ezerzeme” mājaslapā: www.ezerzeme.lv/ru



 



Jeļena AVSJUKEVIČA



Anželas SEMJONOVAS foto