Forums “Drošība un sabiedrības noturība Latvijas austrumu pierobežā” Indrā

img

Krāslavas novada Indras Kultūras namā 2024. gada 31. oktobrī notika forums “Drošība un sabiedrības noturība Latvijas austrumu pierobežā”. Foruma vieta netika izvēlēta nejauši, Indra ir vieta, kur sākas Eiropas Savienība. Forums Indrā – projekta “Kopienas drošība kā noturīgas sabiedrības atslēga”, kuru finansiāli atbalstīja British Council pārstāvniecība Latvijā noslēgums.

Projektā piedalījās trīs Dienvidlatgales vietējās rīcības grupas – Augšdaugavas novada biedrība “Kaimiņi”, Preiļu – Līvānu novada partnerība “Kūpā” un “Krāslavas rajona partnerība”. Vasarā jau tika organizēti 5 pasākumi, kuru laikā tika uzsāktas sarunas par civilo aizsardzību, kā gatavoties krīzes situācijām, kāpēc svarīgi, lai mājās būtu 72 h soma, kā atpazīt viltus ziņas, un cik svarīga ir pašvaldības un iedzīvotāju sadarbība. Savukārt šo forumu kā noslēdzošo projekta aktivitāti organizēja “Krāslavas rajona partnerībā”.



Lai veicinātu pilsonisko patriotismu  caur kultūras prizmu,  forumu   atbalstīja arī Kultūras ministrija un Dienvidlatgales NVO centrs.



 



Foruma mērķis - kopā ar dažādu institūciju ekspertiem, viedokļu līderiem diskutēt, cik droša ir pierobeža, kā būt gataviem pierobežas izaicinājumiem, un, galvenais, lai mazinātu pierobežas iedzīvotāju nedrošības sajūtu un arī noskaņojumu, ka pierobežai nepietiekami tiek pievērsta uzmanība.



Forumu atklāja Krāslavas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, Latgales plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētāja vietnieku Gunārs Upenieks, kurš ieskicēja reālo situāciju pierobežā un izteica aicinājumu valdībai par reālās programmas un reālā finansējuma piešķiršanu ilgtermiņā pierobežas novadiem.



Foruma dalībniekus latviešu valodā uzrunāja Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pols Bramels, kura uzstāšanās tika uzņemta ar skaļiem aplausiem.



Savus ceļa vārdus foruma dalībniekiem  ar video starpniecību izteica arī aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Pirmā pieslēgšanās neizdevās interneta ātruma bremzēšanas dēļ, kas kārtējo reizi pierādīja esošās sakaru problēmas pierobežā. Ar otro pieslēgšanos uzrunu videoierakstā izdevās noskatīties.



Foruma ietvaros notika divas paneļdiskusijas. Pirmo paneļdiskusiju “Cik droša ir pierobeža” vadīja Inese Vaivare, biedrības “Latvijas Platforma attīstības sadarbībai” direktore. Diskusijā piedalījās Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta vadītājs Rihards Bambals, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts, Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) ģenerālsekretāre un organizācijas “Sievietes drošībai” valdes priekšsēdētāja Sigita Struberga, aizsardzības ministra padomnieks aizsardzības plānošanas un attīstības jautājumos Jevgēnijs Rjaščenko-Šaraks un domnīcas “Northern Europe Policy Centre” direktors, politoloģijas doktors, zemessargs Artis Pabriks.





Krāslavas novada pensionāru biedrības valdes priekšsēdētājs Viktors Moisejs uzdeva jautājumu par iespējamo  informācijas sniegšanu krievu valodā krīzes apstākļos novada iedzīvotājiem, kuriem jau pāri 70 gadiem un latviešu valodu dažādu apstākļu dēļ pārvalda vāji vai vispār nepārvalda. Atbildes galvenā doma bija, ka valsts pie tā vairs neatgriezīsies, bet nevalstiskās organizācijas un biedrības to var darīt.



Otro paneļdiskusiju “Aktīvas pilsoniskās sabiedrības nozīme pierobežā”  vadīja Zane Ločmele, biedrības “Krāslavas rajona partnerība” LEADER pieejas administratīvā vadītāja. Tajā piedalījās Signe Grūbe, Kultūras ministrijas parlamentārā sekretāre, Sergejs Maksimovs, Latgales plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētājs, Balvu novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, Monvīds Švarcs, Rēzeknes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, Paula Zvejniece, kultūras ministres ārštata padomniece sadarbībai ar nevalstiskajām organizācijām un Agnese Frīdenberga, Latvijas Pilsoniskās alianses (LPA) padomes priekšsēdētāja.



Tika pārrunāti jautājumi, kā iepriekš sagatavoties krīzes situācijām, kā rīkoties apdraudējumu gadījumos,  sagatavot ārkārtas gadījumu somu, kas var noderēt gan dabas, gan cilvēku izraisītu katastrofu gadījumos. Viennozīmīgi iepriekš visu prognozēt nav iespējams, vienmēr būs klātesošs nezināmais elements, bet ja esi gatavojies, tas jau gan fiziski, gan psiholoģiski ir vieglāk.



 



Pēc kafijas pauzes foruma dalībnieki sadalījās trijās darba grupās:



 



1. “Kā veicināt noturību pierobežā” – vadītāji Artis Pabriks, domnīcas “Northern Europe Policy Centre” direktors, politoloģijas doktors  un Baiba Bļodniece, domnīcas “Northern Europe Policy Centre” vecākā eksperte. Tika izspēlētas situācijas, kādas ir sabiedrības (pašvaldības, sabiedrisko organizāciju, uzņēmēju) prasme rīkoties krīzes situācijā.



 



2. “Kibermedijs: esi drošs un zinošs” – vadītāji: Oksana Soročina, Izglītības ministrijas Eiropas pieaugušo    mācīšanās elektroniskās platformas (EPALE) nacionālā atbalsta centra projekta vadītāja un Kaspars Lauzinieks, 3. reģionālās atbalsta nodaļas priekšnieks, NBS ZS Kiberaizsardzības vienība. Darbība bija vērsta uz iedzīvotāju izglītošanu par dezinformāciju un medijpratību. Dalībnieki pasākuma laikā ieguva praktiskas zināšanas par dezinformācijas veidiem un to ietekmi uz sabiedrību.



 



3. “Kāpēc svarīgi gatavoties krīzes situācijām?” – vadītājs Jānis Svilpe, pulkvežleitnants, Zemessardzes 3. Latgales brigādes 35. kājnieku bataljona komandieris. Pasākuma dalībnieki uzzināja par krīzes veidiem, izpausmēm un vadības modeļiem, gatavojoties dažādām situācijām.



 



Pasākuma noslēgumā foruma dalībniekus ar latviešu patriotiskām dziesmām no abu pasaules karu laika  priecēja vīru kopa “Vilki” no Rīgas. Viņi arī uzdāvināja pasākuma organizētājiem grāmatu “Pulcējaties zem latviešu karogiem” un izpildīto dziesmu albumu.



Forums izdevās. Tajā piedalījās apmēram 130 Dienvidlatgales novadu pārstāvji. Paldies pasākuma organizētājiem un īpaši foruma moderatorei Zanei Ločmelei.





Pašā noslēgumā foruma dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar Indras Laimes muzeju.



Foruma abu paneļdiskusiju ierakstu var noskatīties YouTube  kanālā @Krāslavasrajonapartnerība (https://www.youtube.com/watch?v=bLM_zIGVkiE)



 



Valdemārs GEKIŠS



V. Gekiša foto