2. aprīlī Valsts policijas (VP) Latgales reģiona pārvaldes ēkā notika pārskata sanāksme par 2024. gada rezultātiem. Tiekoties ar masu medijiem, bija klāt: VP Latgales reģiona pārvaldes vadītājs Gundars Trops, VP Latgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Jurijs Vasiļjevs un VP Latgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieks Jānis Anspoks. Uzrunās un prezentācijās tika skarti aktuālākie jautājumi: sākot no noziedzības apkarošanas un robežu sargāšanas līdz kadru nokomplektēšanai un policijas digitālajai transformācijai.
2024. gads bija noturīgu rezultātu gads. Neskatoties uz ilgstošo spiedienu no ārējo un iekšējo faktoru puses, statistikas dati rāda, ka noziedzības līmenis Latgales reģionā pērn ir samazinājies. Tāpat VP Latgales reģionālās pārvaldes vadītājs atzīmēja uzlabojumus ar VP kadriem. Darbinieku trūkums pakāpeniski samazinās.
Gundars Trops tikšanās sākumā pastāstīja par galvenajiem virzieniem, kādos VP strādājusi pērn. Viņš norādīja, ka Daugavpilī notika pirmā Baltijas valstu policijas reģionālo pārvalžu vadītāju sanāksme, kurā parakstīja vienošanos par savstarpējo sadarbību un informācijas apmaiņu.
Gads izvērtās saspringts arī uz austrumu robežas. Īpaša uzmanība tika pievērsta nelikumīgās migrācijas savaldīšanai un pārrobežu noziedzības apkarošanai. Policija sadarbībā ar Robežsardzi aizturējusi 190 nelegālos imigrantus un 10 imigrantu pārvadātājus. Pārbaudīti 61 850 transportlīdzekļi un 78 008 personas. Nestabilas ģeopolitiskās situācijas apstākļos šāda darbība iegūst stratēģisku nozīmi.
Viens no gada ievērojamākajiem rezultātiem bija cīņa pret akcīzes preču nelikumīgu apriti. Ja 2023. gadā policija atsavināja aptuveni 6 tūkstošus litru nelegālā alkohola, tad 2024. gadā šis rādītājs pieaudzis gandrīz divkārt — līdz 11 920 litriem. Izņemto cigarešu skaits arī palielinājies divas reizes un bija vairāk nekā 2,8 miljoni gabali. Kas attiecas uz degvielu, tad šeit rādītājs sasniedza 22 800 litrus, kas ir arī divreiz vairāk nekā pērn. Kopumā veiktas vairāk nekā 300 audiovizuālas pārbaudes, kurās noskaidroti 537 nelikumīgi nelegālo televīzijas paku abonenti, kā arī izņemtas 11 pirātiskā satura translācijas ierīces. Rezultātā ierosinātas 18 administratīvās lietas un 6 kriminālprocesi.
Jurijs Vasiļjevs norādīja, ka reģistrēto noziegumu kopējais rādītājs ir samazinājies no 5219 līdz 4880, tātad gandrīz par 9 procentiem. Sevišķi zīmīgs ir smagu un sevišķi smagu noziegumu skaita samazinājums: faktiski atklāti visi slepkavību gadījumi, ieskaitot piecus slepkavības mēģinājumus, kas reģistrēti gada laikā. Ielās kļuvis drošāk — zādzības ar iekļūšanu samazinājušās par 127 gadījumiem, laupīšanu kļuvis mazāk par 11. Tāpat samazinājies uzbrukumu gadījumu skaits, nodarot smagu kaitējumu veselībai, laupīšanu un ielu zādzību skaits. Kriminālpolicijas biroja priekšnieks apliecināja, ka tas ir operatīvo dienestu saliedēta darba un preventīvo pasākumu rezultāts, kas veikti sadarbībā ar vietējām varas iestādēm, izglītības iestādēm un pašvaldībām.
Arī cīņā ar organizēto noziedzību gūti jūtami panākumi. 2024. gadā 20 noziedzīgo grupējumu darbība tika pilnībā vai daļēji izbeigta, tajā skaitā 6 organizētās noziedzīgās struktūras. Galvenie to darbības virzieni bija narkotisko / psihotropo vielu nelikumīga aprite, akcīzes preču nelikumīga aprite un zādzības.
Policijai izdevies izņemt ievērojamu daudzumu narkotisko vielu, tostarp aptuveni vienu kilogramu amfetamīna un atklāt piecas marihuānas pagrīdes plantācijas. Tika aizturēti aktīvi divu narkotiku tīklu dalībnieki, kas darbojās Daugavpilī. Visas operācijas tika veiktas ar augstu precizitāti un pēc policijas pašas iniciatīvas, kas ļāva novērst psihotropo vielu izplatīšanos agrīnās stadijās.
Nopietns izaicinājums VP ir kibernoziegumi un krāpšana. Gada laikā reģistrēti 243 krāpšanas gadījumi, kas pārsvarā saistīti ar telefona zvaniem, kuros ļaundari stādījās priekšā kā policijas, banku vai medicīnas iestāžu darbinieki. Nodarīto zaudējumu summa - aptuveni 2 miljoni eiro. Policija aktīvi darbojas šajā virzienā, rīkojot informatīvas kampaņas un sadarbojoties ar finanšu iestādēm, veikaliem un pašvaldībām brīdinājuma materiālu izplatīšanā.
Runājot par darbu uz ceļiem, arī šeit vērojama pozitīva dinamika. Kopējais ceļu satiksmes negadījumu skaits 2187, salīdzinot ar 2023. gadu, samazinājies par 643 gadījumiem. Avāriju skaits ar cietušajiem 370, samazinājies par 33, bet bojāgājušo skaits uz ceļiem bija 13, kas ir par 10 mazāk nekā iepriekšējā gadā — tas ir viens no labākajiem rādītājiem pēdējo 10 gadu laikā. Pastiprināta patrulēšana, paplašinātas darbinieku pilnvaras un tehniskās iespējas — tagad visas patruļmašīnas aprīkotas ar ātruma kontroles kamerām. Gada laikā aizturēti vairāk nekā 2000 autovadītāju alkohola reibumā, no tiem aptuveni 460 saukti pie kriminālatbildības. Policija aktīvi veic reidus gan pēc savas iniciatīvas, gan vispārējo Eiropas akciju ietvaros.
Nozīmīga uzmanība ziņojumā tika pievērsta kadru jautājumiem. Valsts policijā joprojām jūtams darbinieku trūkums, tomēr dinamika uzlabojas. 2023. gadā štata nenokomplektētības līmenis bija 14,3%, 2024. gadā tas samazinājās līdz 7%, bet 2025. gada sākumā jau kļuva 5,3%. Tas liecina par pozitīvu tendenci kadru piesaistē un noturēšanā. Gada laikā dienestā pieņemti 15 jauni darbinieki un 10 civildarbinieki, 12 amatpersonas pārceltas no citām iestādēm. Darbu dienestā pagarināja 11 amatpersonas. Atvaļinātas no dienesta – 50 amatpersonas, lielākoties sasniedzot stāžu, lai dotos pensijā. Aptuveni 4% darbinieku uz laiku ir prombūtnē attaisnojošu iemeslu dēļ, ieskaitot bērna kopšanas atvaļinājumu.
Gundars Trops norāda, ka darba pievilcība policijā pieaug, tostarp pateicoties darba apstākļu uzlabošanai un taisnīgākai samaksas sistēmai. Tāpat notiek aktīva tehniskās bāzes modernizācija, tiek atjaunots autoparks un veikta telpu pāraprīkošana. Viens no uzdevumiem 2025. gadam būs iekšējo procesu tālāka digitalizācija, kā arī tālmācības un risku izvērtēšanas platformu attīstība.
Gada laikā aktīvi darbojās preventīvā grupa. Policisti veikuši 73 reidus, kur 56 gadījumos mērķis bija nepilngadīgie. Tika izņemti veipi, elektroniskās cigaretes, nikotīna spilveni un citi izstrādājumi. Tāpat darbinieki apmeklējuši adreses, kurās iepriekš fiksēti ģimenes konflikti. Šādas vizītes bijušas 232, 125 gadījumos pieņemti lēmumi par dalītu dzīvošanu, bet 123 - sākti kriminālprocesi par tiesas ierobežojošo priekšrakstu pārkāpšanu.
Tiekoties ar presi, tika skarti arī citi jautājumi. Mediju pārstāvji painteresējās par Ludzas novadā 2023. gadā notikušā, smagā CSNg izmeklēšanas gaitu. Gundars Trops žurnālistiem solīja sagatavot oficiālu atbildi un uzsvēra, ka darbs visās šādās lietās turpinās līdz galīgam tiesiskam rezultātam. Tika pārrunāta arī zādzību problēma vasarnīcu ciemos un objektos, kas ilgstoši paliek bez uzraudzības. Policija atgādināja, ka šādos gadījumos īpaši svarīga ir sadarbība ar kaimiņiem un signalizācijas ierīkošana.
Noslēdzot tikšanos, VP Latgales reģiona pārvaldes vadība pateicās visiem darbiniekiem par pašaizliedzību, bet iedzīvotājiem par uzticību. Noziedzības samazināšanās, to atklāšanas pieaugums, ceļu drošības uzlabošanās un stabils darbs uz robežas kļuvis iespējams, tikai pateicoties kopīgiem pūliņiem. 2025. gadā uzsvars tiks likts uz saišu stiprināšanu ar sabiedrību, dienestu modernizāciju un policijas darba kvalitātes paaugstināšanu. Galvenais mērķis paliek iepriekšējais — katra Latgales reģiona iedzīvotāja drošības nodrošināšana.
Jeļena AVSJUKEVIČA
Autores foto
Foto (no kreisās): Jānis Anspoks, Gundars Trops un Jurijs Vasiļjevs