11. aprīlī Huana Santamarijas diena Kostarikā (Ir iemesls!)

Par varoņiem sacer leģendas, dziesmas un himnas. Visbiežāk sacer tie, kas nekad nekļūs par varoņiem. Tā nu ir iekārtota dzīve. Droši vien katrs kaut reizi ir iztēlojies sevi to cilvēku vietā, kuru rīcība atzīta par varoņdarbu… Un lielākā daļa turklāt jutās neērti… Varoņi – tie ir īpaši cilvēki, viņu ir pavisam nedaudz. Jo augstāk mēs viņus novērtējam, jo vairāk par viņiem sajūsmināmies, jo mazāk mēs viņus saprotam. Varoņus pat baidās un cenšas pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no tiem... Mirušos varoņus visi mīl, bet viņu piemiņu izmanto visdažādākie politiskie spēki, par laimi, mirušie vienmēr klusē...

Centrālamerikā XIX gadsimta vidū bija nemierīgi (lai gan, kad tur ir bijis mierīgi?). Izmantojot iekšējo nestabilitāti, varu daudzās valstīs, kas atrodas uz dienvidiem no ASV, centās sagrābt avantūristi. Arī amerikāņu jurists Viljams Vokers sapņoja par plašas valsts radīšanu, kur verdzība tiktu legalizēta, izdevumi par darbaspēku būtu minimāli, bet ienākumi nepieklājīgi augsti. 29 gadus vecais jurists, ieguvis izglītību vairākās Eiropas un Amerikas augstskolās, sapulcēja nelielu domubiedru komandu un devās uz Meksiku. Drīz viņam izdevās sagrābt nelielu zemes pleķīti, kurš robežojās ar Kaliforniju. Teritorija tika pasludināta par jaunu valsti Vokera vadībā, tiesa, pašiem meksikāņiem gan aizmirsa pajautāt, vai viņi vēlas tik radikālas pārmaiņas savā dzīvē. Meksikāņi ķērās pie šautenēm, mietiem un dakšām. Avantūristiem drīz vien nācās pārcelties atpakaļ uz ASV teritoriju, bet par “prezidentu” nekļuvušais Vokers sāka nodarboties ar juridisko praksi. Ne uz ilgu laiku…



Pusotru gadu pēc neveiksmīgās “ekspedīcijas” uz Meksiku Vokers ar “biedriem” devās uz Nikaragvu, kur tajā laikā notika pilsoņu karš. Šoreiz pie avantūrista un verdzības cienītāja vērsās viena no mazās Latīņamerikas valsts politiskajām partijām, kura vēlējās duļķainā ūdenī noķert lielāku zivi. Vokers ieradās Nikaragvā un pat spēja sagrābt lielu pilsētu, par valsts prezidentu pasludinot savu ielikteni un pat panākot šīs marionešu valsts atzīšanu no ASV puses. Tiklīdz ASV atzina Vokera ielikteni par likumīgo prezidentu, jurists ātri atcēla viņu no amata un pats kļuva par Nikaragvas vadītāju.



Turpinājums laikrakstā “Ezerzeme” nr. 29 (11.04.2017.)