Ir sākusies jauna Laimes muzeja sezona Indrā!

img


2025. gada sezona sākās visnepiemērotākajos laika apstākļos tūrisma uzsākšanai — pār ciematu plosījās īsta sniegputeņa vētra. Tomēr tas nemazināja mūsu apņēmību, un mēs oficiāli paziņojām par jaunās sezonas sākumu 2025. gada 5. aprīlī. Šī ir jau mūsu astotā sezona!

Šīs dienas galvenais notikums bija izstādes atklāšana — to piedāvāja māksliniece no Rēzeknes, Evika Muizniece. Jaunā māksliniece ir ļoti daudzpusīga personība: filoloģe, skolotāja, kulturoloģe, producente, žurnāliste un apģērbu dizainere. Uz izstādes atklāšanu Evika ieradās pašas radītā oriģinālā tērpā, kas lieliski saskanēja ar viņas neparastajām un daudzslāņainajām gleznām. Muzeja apmeklētājiem Evika uzdāvināja tērpu, un tas turpmāk būs apskatāms un pielaikojams muzeja "Sieviešu laimes" nodaļā.



 



Evika bija ieradusies kopā ar savu draugu un kolēģi — mūziķi Kristapu Visšu, kurš priecēja apmeklētājus ar virtuozu ģitārspēli.



 



Tāpat šajā dienā mēs prezentējām seno grāmatu kolekciju, kas atceļojusi pie mums no Preiļiem. Šīs grāmatas piederējušas slavenajam Preiļu  ārstam Arnoldam Kurilovičam. Viņš visu mūžu strādājis par psihiatru un narkologu Preiļu slimnīcā un bijis aizrautīgs kolekcionārs. Starp viņa kolekcijām īpašu vietu ieņēm plaša bibliotēka. Daudzas grāmatas ir unikālas un nes lielu kultūrvēsturisku nozīmi.



Dr. Kuriloviča kolekcija spilgti raksturo mūsu pierobežas Latgali, kur sastopas dažādas kultūras un tautības. Kolekcijā ir grāmatas latviešu, latgaliešu, krievu, baltkrievu, poļu un vācu valodās. Tās aptver psiholoģiju, medicīnu, reliģiskus traktātus, daiļliteratūru, vēsturi, novadpētniecību un folkloru — visu, kas interesēja Latgales inteliģenci pierobežā.



Šajā dienā Laimes muzeju apmeklēja arī Ilga Šuplinska, Latgales biedrības vadītāja un Evikas mamma. Viņa lieliski komentēja grāmatu kolekciju: “Šajā kolekcijā var nojaust pierobežas Latgales garu. Pirmkārt, mēs redzam valodu daudzveidību, te ir grāmatas visās valodās, kādās runājuši Latgalē jau pirms 19. gadsimta. Kolekcijā apskatāmas dažādu žanru grāmatas, ir gan mācību grāmatas, gan zinātniskās. Zinātniskās grāmatas lielākoties krievu un vācu valodā. Ir arī augstvērtīga daiļliteratūra. Interesanti, ka neskatoties uz daudzajiem šķēršļiem un traģēdijām, kas ir bijušas 20. gadsimta garumā, grāmatas ir izdotas gan Otrā pasaules kara laikā, gan arī pirms tā. Te apskatāma arī viena no pirmajām mācību grāmatām, kas ir ļoti labā tehniskā stāvoklī, tāpat arī daiļliteratūras un dzejas grāmatas.



Es domāju, ka tieši vācu filologiem būtu ļoti interesants Gētes “Fausts”, kurā labi redzams vēl gotiskais šrifts.[..] Ir arī diezgan ekskluzīvs Jāņa Niedres latviešu folkloras izdevums.[..]



Protams, tās grāmatas, kas ir medicīniska rakstura, kā piemēram dvēseles slimības, vai tas, kas ir saistīts ar alkoholu, droši vien, ka būtu interesantas arī mūsdienās, es domāju, tieši psihologiem un psihiatriem, papētīt, kā ir attīstījusies leksika un kādas metodes ir lietotas. Studējot 20. gadsimta 20. - 40. gadu periodiku, ievēroju, ka daudzas metodes, kuras tajā laikā lietoja pedagoģijā, kļuva aktuālas uzreiz pēc neatkarības atgūšanas. Daudzas no tām nav ieviestas, bet daudzu kompetenču pieejas elementi, kas ir praktiskās zināšanas, bija jau 20. gadsimta trīsdesmitajos gados un skolotāji brīvi ar to strādāja. Tā ka, iespējams, arī medicīnas jomā ir kaut kas līdzīgs, ka ir tādas metodes, kas ir saistītas ar cilvēka gara, pašiedvesmas atjaunošanu un pašu svarīgāko, kas ir cilvēka veselība. Par to, cik lielā mērā cilvēks saprot savu ķermeni, vai var saprast, kurā brīdī un par ko tas signalizē, un cik lielā mērā cilvēks var izmantot tos, es teiktu - tautas medicīnas, dabā esošos līdzekļus, lai nesāktu lietot uzreiz ķīmiskus, ļoti spēcīgus preparātus, bet gan ārstētos ar to, ko dāvā paša zeme. Iespējams, ka šajās grāmatās ir tādas receptes.”





Grāmatu izstāde būs skatāma līdz 28. aprīlim, bet Evikas darbi priecēs muzeja viesus visu sezonu.



 



Muzejs ir atvērts no trešdienas līdz svētdienai. Pirmdiena un otrdiena — brīvdienas (taču, ja ļoti vajag — atvērsim arī tad!).



 



Gaidīsim viesus 26. aprīlī uz Mākslas dienām Indrā, kuru laikā muzejs atklās vēl vienu izstādi — neparastu Rīgas mākslinieka Nika art mehāniku.



 



Laimes muzeja kolektīvs