Pagājušā gada 27. jūnijā Krāslavā notika svinīga jaunā tilta pāri Jāņupītei atklāšana. Krāslavieši un pilsētas viesi ar nepacietību gaidīja šo notikumu, jo tilts ceļu satiksmei bija slēgts kopš 2016. gada augusta, bet visiem pārējiem 2020. gada septembrī.
Objekta būvniecība sākās 2023. gada jūlijā, un tā izmaksas bija vairāk nekā 1,8 miljoni eiro. Ir pagājis nedaudz vairāk kā pusgads kopš tilta atklāšanas, iedzīvotājiem un viesiem bija iespēja novērtēt pēc mūsdienu standartiem uzbūvēto jauninājumu. Šajā laikā tika attīstīta arī tiltam piegulošā teritorija - ierīkots “Laimes parks” un skatu laukums.
Šā gada janvārī veicām nelielu Krāslavas pilsētas iedzīvotāju video aptauju par jauno tiltu, kas tika atklāts 2024.gadā. Galvenie jautājumi bija par konstrukcijas kvalitāti, drošību, izmaksu pamatotību un izskatu.
Par kvalitāti un drošību
Iedzīvotāju viedokļi par tilta būvniecības kvalitāti bija dažādi. Daži pauda cerību, ka tilts attaisnos tā celtnieku solījumus un kalpos simts gadus.
Viens no aptaujātajiem pajokoja: "Es to pārgāju divas reizes, izturēja, cauri neizkritu."
Cits respondents atbildēja: "Cerēsim."
Tomēr daži respondenti norādīja uz redzamiem trūkumiem. Piemēram, uzmanību piesaistīja rūsa uz tilta metāla elementiem, īpaši uz margām.
Viens no aptaujas dalībniekiem uz jautājumu, vai tilts kalpos 100 gadus, teica: "Es domāju, ka nē. Jo es redzu, ka tas jau ir sācis rūsēt; un koka konstrukcijas. Nedomāju, ka tas tik ilgi izturēs.”
Cits aptaujātais atbildēja, ka viņu mulsina margu sarūsējušā daļa. "Tas ir vienkārši neglīti."
Šādi novērojumi dažiem iedzīvotājiem rada šaubas par tilta konstrukciju drošību ilgtermiņā.
Daži iedzīvotāji vērsa uzmanību uz materiālu izmantošanu.
Īpaši izskanēja komentāri par koka elementiem: "Es nedomāju, ka koka konstrukcija tik ilgi kalpos." Tomēr kāds norādīja, ka koks, iespējams, tika apvienots ar dzelzsbetona elementiem, kas var uzlabot kopējo drošību.
Par būvniecības izmaksām
Aktīvu diskusiju izraisīja izmaksu tēma. Tilta un blakus esošās teritorijas labiekārtošanas kopējās izmaksas – 1 892 375,71 eiro – dažiem aptaujas dalībniekiem šķita pamatotas, ņemot vērā pašreizējās būvniecības cenas. "Viss ir ļoti dārgs, bet es domāju, ka tā ir atbilstoša cena," sacīja kāds iedzīvotājs. Citi, gluži pretēji, izteica šaubas par šādu ieguldījumu lietderīgumu, sakot, ka tā ir "izšķērdēta nauda".
Daži intervētie atzīmēja, ka, neskatoties uz augstajām izmaksām, tilts ir kļuvis par nozīmīgu objektu pilsētai un tās iedzīvotājiem. Vienā no komentāriem tika uzsvērts: "Tas būs ļoti jauki pilsētas iedzīvotājiem." Taču vienlaikus izskanēja komentāri, ka daļu līdzekļu varēja novirzīt citām vajadzībām, piemēram, pensionāru atbalstam: “Varbūt izmaksās ir kādas pārmērības. Vairāk uzmanības, iespējams, būtu jāpievērš, piemēram, pensionāriem.”
Par arhitektūru un estētiku
Iedzīvotāji izteica arī viedokli par tilta izskatu un dizainu. Viens no aptaujas dalībniekiem ierosināja, ka to varēja veidot stilā, kas atbilst pilsētas vēsturiskajam izskatam: "Augšējo daļu, laidumu, varēja veidot senatnei atbilstošā veidā."
Tomēr lielākajai daļai iedzīvotāju jaunais tilts ir kļuvis par nozīmīgu Krāslavas atjaunošanās un progresa simbolu. Tilta svinīgā atklāšana 2024. gada vasarā bija nozīmīgs notikums, jo pilsētai tas ir nozīmīgs infrastruktūras objekts. Kvalitātes, izmaksu un dizaina jautājumi joprojām ir aktuāli, taču skaidrs ir viens: tilts jau ir kļuvis par pilsētas dzīves sastāvdaļu un raisījis daudz emociju krāslaviešu vidū.
Video sižets pieejams laikraksta “Ezerzeme” sociālajos tīklos TikTok un Instagram @ezerzeme
Jautājumus uzdeva Roberts KLEŠČINSKIS
Tekstu sagatavoja Jeļena AVSJUKEVIČA
Ekrānuzņēmumi no videoklipa Haralds GLAUDĀNS