Kāpēc šogad ir tik agras Lieldienas?

Lieldienas ir Baznīcas gada augstākais punkts. Viss iepriekšējais laiks ir bijis kā ievads Kristus Augšāmcelšanās svētkiem — gaidu pilnais Advents. Jēzus Dzimšanas svētki, gavēnis. Visam ir bijis viens mērķis — sagatavot kristiešus Lieldienām.

Lieldienas jau no seniem laikiem tiek sauktas par svētku svētkiem. Kā saule ar savu spožumu pārspēj visus spīdekļus, tā Lieldienas ar savu dziļo cilvēces atpestīšanas noslēpumu paceļas pāri visiem svētkiem.

Jau apustuļu laikos pirmkris-tīgie svētīja šos svētkus. Par to lasām apustuļa Pāvila vēstulē korintiešiem: “Izmēziet veco raugu, lai esat jauna mīkla! Jūs taču esat neraudzēti, jo arī mūsu Lieldienas jērs ir par mums upurēts — Kristus. Tad svinēsim svētkus ne ar veco raugu, ne ar ļaunuma un netikumības raugu, bet ar skaidrības un patiesības neraudzētajām maizēm.” (Kor 5,7-8).

Mazāzijā Lieldienas svētīja kopā ar jūdu Pashas svētkiem 14. nisānā, neskatoties uz nedēļas dienu. Bet Romā un citur pēc 14. nisāna. Radās daudz strīdu, jo dažās draudzēs Lieldienas svinēja, kad citur vēl gavēja. Nicejas koncils 325. gadā noteica, ka kristiešu Lieldienas nebūtu svinamas ar jūdu svētkiem vienā laikā, bet gan svētdienā pēc pavasara pilnā mē-ness. Tātad visagrākās Lieldienas var būt 22. martā vai, ja pilnais mēness iekrīt svētdienā, nedēļu vēlāk. Visvēlākās Lieldienas var būt 25. aprīlī.

II Vatikāna koncils izteica gatavību izraudzīt Lieldienu svinēšanai pastāvīgu dienu un pat ieviest mūžīgo kalendāru, ja citas kristiešu konfesijas tam piekristu. Kamēr tas varētu notikt, Rietumu rita kristieši šogad Lieldienas — Kristus Augšāmcelšanās svētkus svinēs 23. martā. Varam arī uzzināt, ka 2009. gadā Lieldienas būs 12. aprīlī,

2010. g. — 4. aprīlī,
2011. g. — 24. aprīlī,
2012. g. — 8. aprīlī,
2013. g. — 31. martā,
2014. g. — 20. aprīlī,
2015. g. — 5. aprīlī,
2016. g. — 27. martā,
2017 g. — 16. aprīlī.

Lai Dievs palīdz labi sagatavoties Lieldienām ar labu bikti un cienīgu Svēto Komūniju!

Priesteris A. BUDŽE (speciāli “Ezerzemei”)